--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Dziwny odgłos ciche chrobotanie na zimnym silniku

ODPOWIEDZ
unrel69
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 20 lip 2016, o 10:56
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2012
Miasto:

Re: Ciche chrobotanie na zimnym przez 5 minut

Post autor: unrel69 » 23 lis 2016, o 13:42

więc sprawa wygląda tak, że wymienione już zostały w sumie wszystkie rolki i zero efektu, nadal pasek jak świergotał, tak świergocze...już nie mam do tego siły. Jak 4 letnie auto może po odpaleniu silnika wydawać taki dźwięk - to nie jest normalne, musi być coś zużyte, tylko pytanie brzmi co? ]:-<

zostały sprawdzone wszystkie koła pasowe, napinacz, pasek, sprzęgiełko alternatora, pasek chodzi równo, nie rzuca nim, nie podskakuje, dla niedowiarków twierdzących, że to rozrząd - po ściągnięciu paska jest cisza :P mechanik obstawia, że jedynie może być to jeszcze łożysko alternatora (nie sprzęgiełko) ale pewności nie ma...czy komuś w końcu udało się rozwiązać problem? albo może jest ktoś z Wrocławia/okolic, chętnie wtedy bym się spotkał w tej sprawie :)

hubertus
Zapaleniec
Posty: 1485
Rejestracja: 14 lut 2016, o 09:09
Auto: Insignia 2,0 cdti
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2010
Miasto:
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Ciche chrobotanie na zimnym przez 5 minut

Post autor: hubertus » 23 lis 2016, o 15:56

U mnie po zdjęciu paska wielo klinowego nie ma poprawy słychać jak z paskiem. Więc w moim przypadku to rozrząd. MI to nie przeszkadza. Moim zdaniem to po prostu tak guma układa się na rolkach i kółkach. Latem jak jest gorąco tego nie słychać dopiero jak temperatura spada na jesieni to zaczyna być słyszalne.
Jeśli po zdjęciu paska jest cisza. To problem faktycznie może leżeć po stronie alternatora. Po odpaleniu wyłączcie wszystkie odbiorniki prądu w aucie, ogrzewanie, radio itd. W octavii miałem takie szuranie z alternatora po rozruchu. Jak wszystko w aucie powyłączałem to cichło.

Andrzej

Re: Ciche chrobotanie na zimnym przez 5 minut

Post autor: Andrzej » 23 lis 2016, o 17:03

Teraz jest temperatura +8 i nie mam objawów świerszcza

Awatar użytkownika
flcn
Użytkownik
Posty: 310
Rejestracja: 10 cze 2015, o 00:14
Auto: ST Cdti
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2011
Miasto: LDZ

Re: Ciche chrobotanie na zimnym przez 5 minut

Post autor: flcn » 23 lis 2016, o 21:15

@unrel69, co masz na myśli pisząc o sprawdzeniu paska? Miałem podobnie jak Ty. Też po kolei wymieniłem wszystko. Pasek miał rok i ok 25 kkm (conti). Nie rzucało nim, szedł równo i niby nie obcierał o nic. Straciłem już nadzieję, aż tu nagle słyszę huk spod maski. Coś wali. Okazało się, że pasek zaczął się pruć i rozwarstwiać i frędzle od niego nawalały o co się da. Wymieniłem na szybko na pierwszy lepszy, najtańszy i jak ręką odjął. Zero odgłosów, od jakiś 5 miesięcy spokój.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

scuzz84
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 7 lut 2016, o 14:49
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2010
Miasto:

Re: Ciche chrobotanie na zimnym przez 5 minut

Post autor: scuzz84 » 23 lis 2016, o 22:23

U mnie ciche chrobotanie powodowała pompa wody. Nie ciekła działała prawidłowo ale na zimnym po odpaleniu coś ewidentnie szurało. Jako ze na blacie już było 110 kkm czas przyszedł na rozrząd. Po wymianie okazało się że stara pompa w porównaniu do nowej przycina się i podczas obrotu wydaje ciche dźwięki co przy normalnej pracy mogło powodować takie szuranie.

unrel69
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 20 lip 2016, o 10:56
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2012
Miasto:

Re: Ciche chrobotanie na zimnym przez 5 minut

Post autor: unrel69 » 24 lis 2016, o 13:31

no mechanik sprawdził dokładnie cały układ związany z paskiem wielorowkowym, skoro po ściągnięciu paska jest cicho to znaczy, że to nie rozrząd ani pompa wody ;) Pasek jest Conti, nie jakiś pierwszy najtańszy, ponad to zarówno przed wymianą paska jak i zaraz po różnicy nie było żadnej, więc to na pewno nie jest kwestia samego paska. Druga rzecz, która jest ciekawa to to, że jak silnik już się nagrzeje to prawie że tego dźwięku nie słychać...dlaczego objawy są tylko na zimnym? o:o

marcin.1987
Zapaleniec
Posty: 1001
Rejestracja: 20 maja 2016, o 10:40
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Otrzymał  piwo: 11 razy

Re: Ciche chrobotanie na zimnym przez 5 minut

Post autor: marcin.1987 » 24 lis 2016, o 15:08

Bo na ciepłym metal się rozszerza i pracuje luźniej. A może jakieś łożysko się skończyło? W alternatorze, sprężarce albo pompie wspomagania.

unrel69
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 20 lip 2016, o 10:56
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2012
Miasto:

Re: Ciche chrobotanie na zimnym przez 5 minut

Post autor: unrel69 » 28 lis 2016, o 11:11

a czy jest jakiś sposób, żeby sprawdzić te łożyska bez wymiany wszystkich po kolei? ;) wiecie...nie chcę już sytuacji, w której wymienię wszystkie i nadal będzie kapota :P a jest ktoś tu może z Wrocławia/okolic? ;)

tetar
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 5 mar 2015, o 23:19
Auto: Ins ST Sport
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto:

Re: Ciche chrobotanie na zimnym przez 5 minut

Post autor: tetar » 28 lis 2016, o 21:41

Kiedyś w serwisie Opla pytałem o czasowe charakterystyczne "cykanie" (rytmiczny dźwięk) na zimnym silniku - cykanie występujące po wymianie samego paska lub całego kompletnego rozrządu.
Jedna z teorii mówiła, że "cyka" na którejś rolce przez pasek - miejsce łączenia/zgrzewu paska. Gdy silnik rozgrzeje się pasek i jego zgrzew stają się bardziej elastyczne, lepiej "układają" się na rolkach i "cykanie" zanika.

Awatar użytkownika
Dan
Użytkownik
Posty: 907
Rejestracja: 6 sie 2014, o 12:07
Auto: ST 160HP
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Łódź
Otrzymał  piwo: 12 razy

Re: Ciche chrobotanie na zimnym przez 5 minut

Post autor: Dan » 28 lis 2016, o 23:41

unrel69 pisze:a czy jest jakiś sposób, żeby sprawdzić te łożyska bez wymiany wszystkich po kolei? ;) wiecie...nie chcę już sytuacji, w której wymienię wszystkie i nadal będzie kapota Obrazek a jest ktoś tu może z Wrocławia/okolic? ;)
Tak, stetoskopem bardzo ładnie słychać.

Awatar użytkownika
Fede
Użytkownik
Posty: 227
Rejestracja: 1 lut 2016, o 08:04
Auto: czarny sedan, 205KM
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Warszawa
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Ciche chrobotanie na zimnym przez 5 minut

Post autor: Fede » 29 lis 2016, o 07:34

U mnie dało się wychwycić która rolka piszczy po zdjęciu paska i zakręcenia każdą po kolei ręcznie :)
Wszystko chodziło bezgłośnie, jedynie napinacz szumiał; po wymianie (napinacz + pasek) świerszcz póki co zniknął.

Za to kiedy zacząłem się wsłuchiwać w dźwięki silnika okazało się, że coś wpada w rezonans pod autem/silnikiem :D

unrel69
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 20 lip 2016, o 10:56
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2012
Miasto:

Re: Ciche chrobotanie na zimnym przez 5 minut

Post autor: unrel69 » 29 lis 2016, o 13:07

W sumie cały napinacz nie był wymieniany, tylko sama jego rolka...A czy jest szansa, żeby bez wymiany całego napinacza sprawdzić jego "sprawność"? :)

Dzisiaj poszperałem trochę w necie i znalazłem warsztat, który ma dużo dobrych opinii, jutro mam postawić auto po pracy, żeby do rana ostygło i sobie posłuchają na zimnym jak chrobocze i co jest przyczyną. Powiem szczerze, że to już trzeci warsztat i jeżeli chodzi o tą usterkę to ostatni...jak tu nic nie wskórają tylko będą gdybać, to poddaję się :P

pawel55

Dziwne odgłosy w okolicy paska, rolek

Post autor: pawel55 » 24 gru 2016, o 23:04

Witam,
Od jakiegoś czasu mam problem z dziwnymi odgłosami pod maską.
Dzieje się tak tylko na zimym silniku, potem ustępuje.
Słychać to dokładnie na tym filmiku
[youtube]www.youtube.com/watch?v=ztcV7aaDCeQ&feature=youtu.be[/youtube]

Przekopałem już chyba wszystko i nie mogę znaleźć nic na ten temat.

Awatar użytkownika
konikkr
Klubowicz
Posty: 471
Rejestracja: 1 lis 2015, o 20:11
Auto: Insignia ST ecoFLEX
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Syrynia
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Dziwne odgłosy w okolicy paska, rolek

Post autor: konikkr » 24 gru 2016, o 23:12

Któraś rolka zrzuć pasek micro i odpal jesli dalej będzie słychać to rozrząd do kontroli a jak cisza to posprawdzaj ręką co tak hałasuje rolki, alternator, pompa wspomagania, sprężarka klimy. Bo inaczej nie dowiesz sie, a z dzwieku na filmiku to jak wróżenie z fusów.

Wysłane z mojego Samszunga

pawel55

Re: Dziwne odgłosy w okolicy paska, rolek

Post autor: pawel55 » 24 gru 2016, o 23:31

I to jest właśnie teraz problem, święta u teściów i nie bardzo mam jak to zrobić. A jutro jadę do siebie 300km i mam lekkie obawy :?

ibalance
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: 14 lip 2016, o 16:39
Auto: Insignia
Kod silnika: A28NET
Rok produkcji: 2009
Miasto: MP

Re: Dziwne odgłosy w okolicy paska, rolek

Post autor: ibalance » 25 gru 2016, o 09:14

U mnie jest to samo na zimnym. Przejechałem już ponad kilka tysięcy kilometrów i nic się nie stało. Ale prawdopodobnie jakiś pasek tam do wymiany jest jak pytałem mechanika.

Awatar użytkownika
lukaszUKlukasz
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 7 kwie 2016, o 22:42
Auto: vauxhall insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2011
Miasto: UK

Re: Dziwne odgłosy w okolicy paska, rolek

Post autor: lukaszUKlukasz » 25 gru 2016, o 11:56

Mam to samo u siebie w Vauxhallu. Ja tez juz sporo przejechalem z tym halasem tak jak u kolegi tylko na zimnym silniku. Odpal silnik,zimny i polej na pasek osprzetu troszke wody. Jak ucichnie to masz 99% ze to nie jest rozrzad i pompa wody

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
konikkr
Klubowicz
Posty: 471
Rejestracja: 1 lis 2015, o 20:11
Auto: Insignia ST ecoFLEX
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Syrynia
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Dziwne odgłosy w okolicy paska, rolek

Post autor: konikkr » 25 gru 2016, o 13:36

Możesz jechać to dopiero pierwsze oznaki.

Wysłane z mojego Samszunga

Qjas

Re: Dziwny odgłos ciche chrobotanie na zimnym silniku

Post autor: Qjas » 27 gru 2016, o 09:28

Czesc,
Tez walcze z tym problemem ale rozróżnił bym dwa odglosy:
1) to cykliczne szuranie dokladnie takie jak na wyzej pokazanym filmiku - i to jest pasek lub rolki
2) ćwiergotanie - i tu bym obstawial raczej lozysko alternatora. dlaczego? mialem tak kiedys w astrze i po wymianie lozyska bylo ok. Poza tym bylem u mechanika z tym i badal stetoskopem i powiedzial ze na 99% to jest lozysko alternatora ale nie wymianialem tego bo zrobilo sie cieplej i ustalo.
Ponizej filmik z cwiergotaniem + dodatkowo ciche szuranko :P dobre ucho wychwyci oba odglosy
https://www.youtube.com/watch?v=D4ndjVd ... ture=youtu.

Obie dolegliwosci ustaja jak silnik sie rozgrzeje.
Ostatnio zmieniony 27 gru 2016, o 13:35 przez yerry, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o publikację zgodnie z zasadami polskiej pisowni. Regulamin forum par.5 pkt.8

Awatar użytkownika
Ping
Klubowicz
Posty: 2825
Rejestracja: 20 cze 2016, o 14:18
Auto: Insignia ST / MY2011
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2010
Miasto: W-wa
Otrzymał  piwo: 141 razy
Kontakt:

Re: Dziwny odgłos ciche chrobotanie na zimnym silniku

Post autor: Ping » 5 sty 2017, o 20:18

Dzisiaj nagrałem dzwiek silnika u siebie. Czy według was słychać coś niepokojącego?

https://youtu.be/TyggHB0Trmk


Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „silnik diesla”