--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------------------ŚLĄSKI SPOT ICP -12 maja - fotorelacja
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Usługa skrzynia biegów usługa ESC i tryb awaryjny

ODPOWIEDZ
sebekstary
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 23 mar 2019, o 23:00
Auto: Opel Insignia Kombi
Rok produkcji: 2014
Miasto: Warszawa

Usługa skrzynia biegów usługa ESC i tryb awaryjny

Post autor: sebekstary » 25 mar 2019, o 21:51

Witam, Insignia r.2014 160KM, 2.0l ,skrzynia automat. AF40.
Po rozgrzaniu się auta -jazda po autostradzie (w miescie ani razu) na tempomacie,pojawiał mi się kilka razy komunikat "usługa skrzynia biegów " -wciskalem "ok" i rura dalej.
Fachowiec od Opla zaproponował wymianę oleju, bo pewnie nie był wymieniany (pewnie tak,auto kupiłem jako 3-letnie,bez info o takich zmianach w ASO). Po przejechaniu 50km -znowu "usługa skrzynia biegow", po 200km ,nowość "usługa ESC", i po chwili samoczynne podwyższenie obrotów silnika, kilkaset metrów i brak zmiany biegów ... Zgasiłem silnik na kilka minut i przeszło, ale tylko na kilka kilometrów. Zrobili raport o błędach,skasowali,przejechali się-śmiga. Niestety po około 200km to samo. Kolejne wymiany oleju u spece od Opla (Jeszcze 3 razy żeby olej był czysty) i ...niestety dalej to samo. Jak jeżdżę po mieście to nie ma problemu..., jakaś trasa i jest problem. Znalazłem niby tutaj podobny przypadek ale z 2016r. ktoś w Poznaniu w triomoto wymienił sterownik+naprawa skrzyni ,chyba 6500 zapłacił,ale nie wiem czy pomogło ...czy wystarczy sam sterownik,czy oprogramowanie (bo też ,gdzieś,coś...) Gdzie się najlepiej z tym udać blisko stolicy 😊. Jeden punkt który robi skrzynie stwierdził,iż trzeba zrobić skrzynie 5-6 tyś. i sterownik za 4 tyś. ...

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 123 razy

Re: Usługa skrzynia biegów usługa ESC i tryb awaryjny

Post autor: Rooff_ » 25 mar 2019, o 22:18

Jakie błędy pokazał komputer po diagnostyce?
Zostało wykonane kasowanie adaptacji (wyuczenia) skrzyni?
Pozdrawiam, Michał
*Nie jestem mechanikiem samochodowym! ;)

sebekstary
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 23 mar 2019, o 23:00
Auto: Opel Insignia Kombi
Rok produkcji: 2014
Miasto: Warszawa

Re: Usługa skrzynia biegów usługa ESC i tryb awaryjny

Post autor: sebekstary » 26 mar 2019, o 17:14

Błędów niby było sporo, mam wydruk mogę wkleić. Skasowali je ,przejechali się i było ok. Aż do momentu gdy znowu się rozgrzało porządnie...

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 123 razy

Re: Usługa skrzynia biegów usługa ESC i tryb awaryjny

Post autor: Rooff_ » 26 mar 2019, o 17:29

U ojca w Citroenie jest problem z czujnikiem temperatury w chłodnicy oleju skrzyni. Czasami tracą się biegi i auto nie jedzie.
Wrzuć te blędy, może tam coś podobnego się dzieje?
Co z tym kasowaniem adaptacji - było robione?
Pozdrawiam, Michał
*Nie jestem mechanikiem samochodowym! ;)

ericsson
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2 paź 2019, o 16:31
Auto: Opel Insignia kombi
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Trójmiasto
Postawił piwo: 1 raz

Re: Usługa skrzynia biegów usługa ESC i tryb awaryjny

Post autor: ericsson » 2 paź 2019, o 19:06

Cześć,

Podepnę się pod temat, gdyż mam podobny problem. Auto to Insignia 2.0cdti 160KM, 2011r.
Skrzynia pracuje ładnie, bez szarpnięć etc., jednak kiedy jadę autostradą stałą prędkością (w przedziale 120-160km/h) po jakimś czasie zrzuci bieg niżej i jednocześnie wyskakuje komunikat błędu skrzyni. Od tej chwili już nie przepnie się na wyższy bieg, czyli żeby utrzymać tę samą prędkość trzeba jechać w wyższym zakresie obrotów.

Co ciekawe, po wyłączeniu/włączeniu auta błąd znika i problem ustępuje, by po jakimś czasie (kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt kilometrów) powrócić.
Czytałem o różnych możliwych przyczynach - że winne mogą być sterowniki (hydrauliczny lub elektroniczny), oprogramowanie, problemy adaptacyjne lub jakaś mechaniczna usterka.

Auto ma oryginalny przebieg ok. 165tys km, niestety nie wiem czy i kiedy ktokolwiek wcześniej dotykał skrzyni / wymieniał w niej olej. Na tę chwilę nie jestem nawet pewien czy w moim aucie jest skrzynia AF40 (choć chyba rocznik by na to wskazywał).

Prosiłbym o poradę od czego zacząć szukanie problemu (poza oczywiście sczytaniem błędów) - czy warto np. zweryfikować poziom oleju (lub też profilaktycznie wymienić olej/filtr skrzyni)?
Interesuje mnie również jak wygląda kwestia aktualizacji oprogramowania, takową można przeprowadzić tylko w serwisie (może ktoś na forum się tym zajmuje, lub mógłby polecić kogoś z Trójmiasta, który byłby w stanie to zrealizować).
Jeśli chodzi o możliwe uszkodzenie któregoś ze sterowników - znów pytanie jak potwierdzić/wykluczyć że winny jest sterownik hydrauliczny czy też elektroniczny?

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi i sugestie, za co z góry dziękuję ;)
ericsson

ericsson
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2 paź 2019, o 16:31
Auto: Opel Insignia kombi
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Trójmiasto
Postawił piwo: 1 raz

Re: Usługa skrzynia biegów usługa ESC i tryb awaryjny

Post autor: ericsson » 4 paź 2019, o 12:08

Koledzy, nikt nie jest w stanie dać żadnych podpowiedzi w kwestii problemów ze skrzynią? 😐

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 123 razy

Re: Usługa skrzynia biegów usługa ESC i tryb awaryjny

Post autor: Rooff_ » 4 paź 2019, o 13:37

Trzeba zacząć od błędów, albo po prostu od wizyty u mechanika co się zna na skrzyniach.
Problemu upartywałbym raczej w chłodzeniu lub ilości płynu/oleju w skrzyni. Profilaktyczną wymianę można rozważyć, ale najpierw się dowiedz co jest/może być przyczyną, żeby się nie okazało że za chwilę wylejesz ten olej do kanału ;)
Pozdrawiam, Michał
*Nie jestem mechanikiem samochodowym! ;)

ericsson
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2 paź 2019, o 16:31
Auto: Opel Insignia kombi
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Trójmiasto
Postawił piwo: 1 raz

Re: Usługa skrzynia biegów usługa ESC i tryb awaryjny

Post autor: ericsson » 4 paź 2019, o 22:26

Oczywiście błędy będę sczytane, chciałem też przy okazji podpytać czy nie znając historii serwisowej polecalibyśie profilaktycznie wymienić olej/filtr w skrzyni.

Jak wspominałem w pierwszym wpisie, interesuje mnie również temat aktualizacji oprogramowania skrzyni - do kiedy takie aktualizacji wychodziły oraz czy serwis jest jedynym miejsce, gdzie można tego dokonać, bo z różnych postów widziałem, że ceny się znacznie różnią pomiędzy serwisami (od 50zł do nawet 350zł), więc nie chciałbym dać się nabić w butelkę.

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 123 razy

Re: Usługa skrzynia biegów usługa ESC i tryb awaryjny

Post autor: Rooff_ » 5 paź 2019, o 08:15

Ceny 50 zł były może kiedyś, jak był Opel. Teraz jest inna polityka aktualizacji i celuj się w kwoty bliżej 350 zł ;)
Czy warto zrobić aktualizację to nie wiem - w tych skrzyniach zmiana była taka, że zmniejszał się moment na niektórych biegach. Nie kojarzę, żeby ktoś wspominał o jakiejś wielkiej poprawie działania.

Czy jest dla Ciebie aktualizacja możesz sprawdzić tu: https://tis2web.service.gm.com/tis2web/
Po wpisaniu VIN, znajdź skrzynię, programowanie i tam coś powinno pisać (w uwagach).
Pozdrawiam, Michał
*Nie jestem mechanikiem samochodowym! ;)

leryk1
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 16 sty 2020, o 00:20
Auto: Insignia ST 2015
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2015
Miasto: Wrocław

Re: Usługa skrzynia biegów usługa ESC i tryb awaryjny

Post autor: leryk1 » 5 maja 2024, o 20:09

Cześć, odświeżę temat bo i u mnie pojawia się ten problem. Czy możecie proszę napisać jak skończyła się historia w waszym przypadku? Mnie mechanik wyciągnął i zregenerował Loci-up (chyba tak to się nazywa), ale pomogło na krótko i dziś przy jeździe autostradą ok 130 km i próbie wyprzedzenia innego pojazdu wyskoczył monit usługa skrzyni biegów i nie trzymała obrotów. Po zatrzymaniu i zgaszeniu samochodu problem ustał, ale po jakiś 20 min się powtórzył. Nie wyskakuje symbol silniczka. Po zaczytaniu kodów widzę P0741 (torque converter clutch). Przebieg obecnie 191 tys. Problem jak ktoś pisał pojawia się jedynie na autostradzie przy dłuższej trasie (dzis po 300 km). Macie może jakieś wskazówki? Będę wdzięczny za pomoc :) Mechanik coś wspominał, że jak nie pomoże regeneracja Loci-up to może być sterownik…

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skrzynia biegów”