--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Trzaski /Strzelanie z okolic kół przy toczeniu się FLEX RIDE

ODPOWIEDZ
tijs_verwest_
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: 4 sty 2020, o 23:11
Auto: Insignia Sports Tour
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2015
Miasto: Choszczno
Otrzymał  piwo: 1 raz

Trzaski /Strzelanie z okolic kół przy toczeniu się FLEX RIDE

Post autor: tijs_verwest_ » 22 wrz 2020, o 20:15

Witam

Od kilku dni zauwazylem że tocząc sie 5-20km/h slychać z tylnego lewego koła jakby cykanie/ strzelanie .
Z początku myslałem że to jakiś gwóźdź albo kamień w oponie ,lecz to cykanie wystepuje tylko gdy sie tocze i nie zmienia sie wraz z obrotami kół .
Zeby było dziwniej to cykanie ,które slychać na filmie potrafi tez czasami wystepować na przemian z przednim kołem ( z tym ze na przednim połowe ciszej ) Problem wystepuje tylko od strony kierowcy . Zadnych puków , stuków itd jesli chodzi o zawieszenie ( mam flex ride ) nie stwierdzono . Wszystko działa bardzo dobrze poza tym że jadąc wolno po chwili zaczyna mi coś tam z tyłu " cykać " :?

Dodam ze te dzwięki wystepują nie regularnie tzn raz rusze i to slychać od razu , a raz moge jechac 200-300 m i cisza .Powyżej 25km/h nastepuje cisza .

Przesłyam w załaczniku film na którym dobrze słychać te strzały . Ktoś wie co to może byc? :?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2020, o 21:29 przez tijs_verwest_, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
mazmarcin
Klubowicz
Posty: 8970
Rejestracja: 25 mar 2017, o 17:35
Auto: Insignia ST
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2018
Miasto: Wodzisław Śląski
Postawił piwo: 17 razy
Otrzymał  piwo: 114 razy

Re: Trzaski /Strzelanie z okolic kół przy toczeniu się FLEX RIDE

Post autor: mazmarcin » 22 wrz 2020, o 20:21

Tylko to nie cyka tylko trzaska. Tak słychać (tylko nie słyszałem tego w aucie) jak się kulki w łożysku dobijają i na siebie spadają .

tijs_verwest_
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: 4 sty 2020, o 23:11
Auto: Insignia Sports Tour
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2015
Miasto: Choszczno
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Trzaski /Strzelanie z okolic kół przy toczeniu się FLEX RIDE

Post autor: tijs_verwest_ » 22 wrz 2020, o 20:35

W aucie absolutna cisza kompletnie nic nie slychac. Z poycji kierowcy dopiero w momencie opuszczenia szyby i wsluchaniu sie mozna to strzelanie uslyszec . W srodku tak jak wspomnialem abolutna cisza . Powyzej 25 km/h to strzelanie znika calkowicie a wraca dopiero jak tocze sie jak na filmie . Skrecanie , przyspieszanie , obrot kola nie ma wplywu na ten trzask - on wystepuje w swoim niezależnym rytmie .

marcin.1987
Zapaleniec
Posty: 1001
Rejestracja: 20 maja 2016, o 10:40
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Otrzymał  piwo: 11 razy

Re: Trzaski /Strzelanie z okolic kół przy toczeniu się FLEX RIDE

Post autor: marcin.1987 » 23 wrz 2020, o 06:21

Masz napęd 4x4?

tijs_verwest_
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: 4 sty 2020, o 23:11
Auto: Insignia Sports Tour
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2015
Miasto: Choszczno
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Trzaski /Strzelanie z okolic kół przy toczeniu się FLEX RIDE

Post autor: tijs_verwest_ » 23 wrz 2020, o 08:08

Nie . Dzis rano jak ruszylem autem po nocy stania to absolutna cisza nic nie trzaskako. Specialnie opuscilem szyby i nasluchiwalem.Absoulutna cisza. Moze to jeszcze obserwowac bo byc moze te trzaski wystepuja tylko kiedy auto jest rozgrzane.
Coś sie może blokuje eketrycznego i stad te trzaski .Nie wyglada to na uszkodzone lożysko bo ani nie szumi , nie stuka nic . Wczoraj wystepowao to “ cykanie “ takze w przednim kole - raz tyl raz przod . Dzisiaj cisza zupelna . Druga strona auta bez takich objaw . Co to moze byc? Nigdy sie z takim czyms nie spotkalem.

marcin.1987
Zapaleniec
Posty: 1001
Rejestracja: 20 maja 2016, o 10:40
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Otrzymał  piwo: 11 razy

Re: Trzaski /Strzelanie z okolic kół przy toczeniu się FLEX RIDE

Post autor: marcin.1987 » 23 wrz 2020, o 08:48

Tak totalnie z głowy. Może zaciski hamulcowe/klocki? Ostatnio oglądałem film z BMW gdzie gość wymienił klocki na racingowe i mu w zaciskach strzelały bo były minimalnie mniejsze i miały luz. Może tutaj jest podobnie? Druga rzecz - prowadnice zacisku - jak są wyrobione to mogą też stukać. Na nierównościach to jeszcze możnaby podejrzewać amortyzator zatarty albo sprężynę że się źle ułożyła po jakieś naprawie i strzela wracając do nominalnej pozycji. A jak koło podniesiesz na lewarku to jesteś w stanie ten dźwięk uzyskać kręcąc kołem?

Radek84
Użytkownik
Posty: 358
Rejestracja: 17 lut 2020, o 18:35
Auto: Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto: Piotrków Trybunalski
Postawił piwo: 11 razy
Otrzymał  piwo: 14 razy

Re: Trzaski /Strzelanie z okolic kół przy toczeniu się FLEX RIDE

Post autor: Radek84 » 23 wrz 2020, o 09:30

Klocki to nie będą bo w tych blaszkach - prowadnicach klocków jest kasownik luzu.

Dodano po 16 minutach 46 sekundach:
Tak na myśl mi się nasunęło, że może to faktycznie łożysko skoro rano nie stukało. Smar zgęstniał i niweluje luz, ale po jeździe, rozgrzaniu robi się rzadki i coś tam zaczyna stukać

tijs_verwest_
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: 4 sty 2020, o 23:11
Auto: Insignia Sports Tour
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2015
Miasto: Choszczno
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Trzaski /Strzelanie z okolic kół przy toczeniu się FLEX RIDE

Post autor: tijs_verwest_ » 23 wrz 2020, o 10:32

Dzisiaj po pracy wezme na lewarek auto i pokrece kolami . Bedzie juz rozgrzane po trasie z roboty ,wiec moze bedzie stukac i to wylapie krecac kolami . Dziwi mnie tylko ze to tak raptem z jeden strony tylko dochodza te trzaski i to przewaznie okolice tylnego kola ( raz , moze dwa tez z przodu cykalo tak jak wspominalem ) . To mozliwe ze lozyska padaja w tym samym czasie tylko po jednej stronie auta ? . 3 tyg temu wyminilem wszystskie opony na nowe ( dunlop sport maxx ) wiec moze nieorawidlowo kola dokrecone jakos? Za mocno albo cos i cos tam jak sie rozgrzeje to strzela . Auto ma 200 tys przebiegu , zawiecha byla spr w 3 stacjsch diagnostycznych w PL i na kazdej bylo idealnie . Obecnie przebywam w UK i dopiero tutaj zauwzylem te strzaly , w sumie przypadkiem gdy szyba byla opuszczona bo tak jak wspominalem w aucie kompletnie nic nie puka stuka nie skrzypi itd czy to skrecam czy dziury duze - nic.

Dziwne to jest bo tak jak wspominalem to “ pstryka “ tylko jak jade powolutku - powyzej 30 km/h zupelna cisza .

Czy poza lozyskami cos jeszcze moze wydawac taki dzwiek?

marcin.1987
Zapaleniec
Posty: 1001
Rejestracja: 20 maja 2016, o 10:40
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Otrzymał  piwo: 11 razy

Re: Trzaski /Strzelanie z okolic kół przy toczeniu się FLEX RIDE

Post autor: marcin.1987 » 23 wrz 2020, o 11:11

Sprawdź faktycznie koła. Może nie są dokręcone albo się poluzowały. Zwykle po wymianie zaleca się sprawdzenie dokręcania po jakimś dystansie/czasie. Może to jest tak proste do rozwiązania.

tijs_verwest_
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: 4 sty 2020, o 23:11
Auto: Insignia Sports Tour
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2015
Miasto: Choszczno
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Trzaski /Strzelanie z okolic kół przy toczeniu się FLEX RIDE

Post autor: tijs_verwest_ » 23 wrz 2020, o 15:24

No więc dałem auto na podnośnik - sprawdzilem na luzie kazde z 4 kół krecac do przodu do tylu , ruszajac na boki kolem itp. Wszystskie koła przy obracaniu brzmia tak samo . Trzaski nie wystepuja . Zadne z kół nie szumi , nic nie obciera . Dzis dosyc desczowa pogoda w UK i troche chlodniej sie zrobilo ( 16 stopni ) i dziwo te trzaski dzis nie wystapily na rozgrzanym aucie .Nadal nie wiem skad to sie wzielo .Gdyby to byly lozyska to krecac dzis na podnosniku cos bym uslyszal ( tak mi sie wydaje )

Nie wiem co to moze byc ale ciagle mam jakies przekonanie, ze to cos elektrycznego ( jakby sie cos blokowalo ) , ale przeciez nic takiego tam nie ma zeby taki dzwiek wydobywało.

Dodam ze zmiana trybu na sport badz Tour nie przynosila zmian - jak juz zaczelo strzelać to tylko zayrzymanie badz przyspiesznie auta powyzej 30 kmh przynosilo cisze.
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2020, o 17:29 przez IBZI, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o stosowanie zasad polskiej pisowni. Regulamin forum par.5 pkt.8

Bartol
Zapaleniec
Posty: 1530
Rejestracja: 10 paź 2017, o 10:27
Auto: INSIGNIA
Kod silnika: A18XER
Rok produkcji: 2010
Miasto:
Otrzymał  piwo: 23 razy

Re: Trzaski /Strzelanie z okolic kół przy toczeniu się FLEX RIDE

Post autor: Bartol » 24 wrz 2020, o 08:23

Jeśli na podnośniku nie stuka to podejrzenia kierował bym na zawieszenie lub łożysko koła, które pod obciążeniem dają o sobie znać.
Po pierwsze, sprawdź dokładnie auto na kanale lub podnośniku, bo być może rozwaliło tuleję, łącznik itp., a był również na forum przypadek pęknięcia wahacza.

Dodano po 2 minutach 18 sekundach:
viewtopic.php?f=18&t=7664

Dodano po 3 minutach 42 sekundach:
Sprężyny lubią pękać i przebijać gumową podkładkę("talerz") na którym stoją.
Dotykają wtedy wahacza i przy jeździe, czyli pracy sprężyny mogą wydawać takie dźwięki. Sprawdź to w pierwszej kolejności.

tijs_verwest_
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: 4 sty 2020, o 23:11
Auto: Insignia Sports Tour
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2015
Miasto: Choszczno
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Trzaski /Strzelanie z okolic kół przy toczeniu się FLEX RIDE

Post autor: tijs_verwest_ » 24 wrz 2020, o 16:14

Mam umowiona wizyte w warsztacie na poniedzialek. Pokazalem wstepnie mechanikowi ten film gdzie slychac te uderzenua to powiedzial ze to co mu sie nasowa na mysl to cos z klockami . Zobaczymy - beda spr auto na podnośniku od dolu , wiec jak sie okaze co jest przyczyna to dam tu znac .

Ps wczoraj caly dzien cicho bylo ( mysle ufff ) ,ale dzis juz jednak znow tam delikatnie cos pstryka z tylu wiec bez warsztatu sie nie obejdzie jednak.
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2020, o 23:24 przez IBZI, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o stosowanie zasad polskiej pisowni. Regulamin forum par.5 pkt.8

Radek84
Użytkownik
Posty: 358
Rejestracja: 17 lut 2020, o 18:35
Auto: Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto: Piotrków Trybunalski
Postawił piwo: 11 razy
Otrzymał  piwo: 14 razy

Re: Trzaski /Strzelanie z okolic kół przy toczeniu się FLEX RIDE

Post autor: Radek84 » 24 wrz 2020, o 22:24

Jako ciekawostka od 5 min

marcin.1987
Zapaleniec
Posty: 1001
Rejestracja: 20 maja 2016, o 10:40
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Otrzymał  piwo: 11 razy

Re: Trzaski /Strzelanie z okolic kół przy toczeniu się FLEX RIDE

Post autor: marcin.1987 » 25 wrz 2020, o 06:06

No ciekawe. Swoją drogą na 17 wyglądała lepiej. Te 18 wybrał słaby wzór.

tijs_verwest_
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: 4 sty 2020, o 23:11
Auto: Insignia Sports Tour
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2015
Miasto: Choszczno
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Trzaski /Strzelanie z okolic kół przy toczeniu się FLEX RIDE

Post autor: tijs_verwest_ » 28 wrz 2020, o 17:38

Odwiedzilem dzis mechanika. Podniesli auto na podnosniku . Kolo obraca sie cichutko. Rozebrali klocki ( mysleli ze cos tam moze w srodku obicera ) - okazalo sie ze to nie to. Sprezyna cala - jak to swierdzil mechanik “ dobrze obsadzona - dobrze siedzi “ .

Starali sie szukać jakiš zmian ,ale nie mieli sie do czego przyczepic . Diagnoza po ogledzinach poszła ( dość niechętnie) ,w strone łożyska , ale tez nie maja pewnosci czy to jest to. Stwierdzili ( po przejechaniu sie autem ) że to “ cykanie “ na pewno nie jest niebezpieczne dla jazdy i mimo ,ze nie wiedza co je powoduje , to mozna smialo z tym jezdzic.

Reasumujac , sprezyna odpada , klocki odpadaja , amortyzator tez dobry. Auto na podnosniku idealnie ciche . Podczas normanej jazdy ( obciażenie ) juz to “ cykanie “ slychać.

Zostaje to łożysko , ale wedlug nich może to być powodem ,ale nie musi bo przy kreceniu kołem jest cicho i bez zadnych szumów czy oporów.

Bartol
Zapaleniec
Posty: 1530
Rejestracja: 10 paź 2017, o 10:27
Auto: INSIGNIA
Kod silnika: A18XER
Rok produkcji: 2010
Miasto:
Otrzymał  piwo: 23 razy

Re: Trzaski /Strzelanie z okolic kół przy toczeniu się FLEX RIDE

Post autor: Bartol » 30 wrz 2020, o 19:59

Czyli masz sprawne auto. Diagnozy mechaników nie koniecznie są trafne i wielu się o tym przekonało :|
Obserwuj.

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie + układ hamulcowy”