--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
----------------------------carVertical historia pojazdu - rabat 20% dla ICP - LINK
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Lusterka składane elektrycznie

ODPOWIEDZ
myk6414

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: myk6414 » 22 maja 2019, o 09:54

Tylko prawe.

ZZZ
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 3 paź 2018, o 09:32
Auto: Astra J Sedan
Kod silnika: A14NET
Rok produkcji: 2018
Miasto: Kraków
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: ZZZ » 25 maja 2019, o 23:18

Czy ktoś może podpowiedzieć do czego podpięte są piny 9, 10 oraz 12 w kostce X2 (ta mniejsza ale z większą ilością pinów) w przełączniku szyb pasażera? Pewne jest, że jeden z nich to szyba LIN bus 1, podpięta do modułu pamięci fotela i przełącznika lusterek.

Sprawa rozwiązana. Pin 9 w kostce X2 jest podpięty do szyny LIN bus 1, piny 10 i 12 są nieużywane.

Awatar użytkownika
pondek91
Użytkownik
Posty: 269
Rejestracja: 25 maja 2019, o 21:54
Auto: Opel Insignia COSMO
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2009
Miasto: Chorzów
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: pondek91 » 29 maja 2019, o 06:51

irek30 pisze:
16 wrz 2015, o 08:14
Na plastykowe trybyki bardzo dobra jest też wazelina techniczna. U mnie również lustro składało się z duuużym oporem, a nawet stawało w połowie i musiałem mu pomagać. Nie zdecydowałem się na rozebranie a tymczasowo napsikałem wszędzie gdzie się dało preparatami, najpierw sylikon w sprayu a później biały smar w sprayu wurtha. Zabieg uczyniłem w maju i do dziś lusterko śmiga aż miło:)

cześć,

napsikałeś za lusterko z zewnatrz czy zdejmowałeś lustro ?

ZZZ
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 3 paź 2018, o 09:32
Auto: Astra J Sedan
Kod silnika: A14NET
Rok produkcji: 2018
Miasto: Kraków
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: ZZZ » 29 maja 2019, o 09:55

Lusterko jest dość obudowane w środku i za wiele nie daje takie napsikanie gdzie się da. Dodatkowe problemy powstają bo ten smar łapie każdy pyłek, który się tam pojawi. Lepiej zdjąć osłone i szkło, wykręcić silniczek od pozycjonowania zwierciadła i wtedy go nasmarować, ewentualnie rozłożyć silniczek i dokładnie wyczyścić po czym nasmarować. Silniczek od składania też lepiej wyjąć, wyczyścić i nasmarować.

Awatar użytkownika
pondek91
Użytkownik
Posty: 269
Rejestracja: 25 maja 2019, o 21:54
Auto: Opel Insignia COSMO
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2009
Miasto: Chorzów
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: pondek91 » 27 cze 2019, o 05:55

Fede pisze:
13 sie 2016, o 23:39
Ma ktoś z Was może jakiś tutorial jak rozebrać lusterko?
Mam problem, bo lusterko pasażera nie składa się do końca, tak jakby coś je blokowało w mniej więcej połowie ruchu. Po dopchnięciu go ręcznie do pozycji złożonej rozkłada się bez problemu w całości, w 90% przypadków kolejnym razem złoży się do końca, jednak później znowu tylko do połowy.
Dodatkowo oba lusterka po pochyleniu się do cofania później nie wracają do końca do pozycji wyjściowej (nie zawsze), brakuje im (głównie prawemu) po dosłownie kilka %. Pomaga ręczne naciśnięcie przycisku pamięci fotela, wtedy ustawiają się jak trzeba - ale to trochę irytujące w sumie :)
Auto z 2009, może coś tam się zasyfiło i ciężko chodzi zwyczajnie.
Rozbierałeś lusterko ? Mnie popsikanie pomogło na mechanizm składania ale nie wiem dzie popsikać żeby mechanizm pochylanai też się nasmarował ?

Awatar użytkownika
dokia
Ekspert
Posty: 9549
Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
Auto: Jaguar E-Pace 250hp
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2020
Miasto: z Mazur :)
Postawił piwo: 263 razy
Otrzymał  piwo: 121 razy
Kontakt:

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: dokia » 27 cze 2019, o 07:25

U mnie pochylanie to był zepsuty silniczek, wymieniony trzy dni temu i pochylanie wróciło.
Radio 357 :)

Awatar użytkownika
Rafi3040
Użytkownik
Posty: 513
Rejestracja: 18 lis 2015, o 17:43
Auto: Opel insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2017
Miasto: Serock
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Rafi3040 » 27 cze 2019, o 08:08

Kurczę muszę zobaczyć u siebie i popsikać jakimś WD bo ostatnio zauważyłem, że przy cofaniu lusterko się pochyla lecz do końca jakby nie wracało.

Awatar użytkownika
dokia
Ekspert
Posty: 9549
Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
Auto: Jaguar E-Pace 250hp
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2020
Miasto: z Mazur :)
Postawił piwo: 263 razy
Otrzymał  piwo: 121 razy
Kontakt:

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: dokia » 27 cze 2019, o 08:17

U mnie było odwrotnie , burczał na pochylaniu i słabo pochylał, a powrót był ok. Pan w ASO powiedział że jakiś siłownik w nim się blokuje. Dziś wysyłam ten silniczek zepsuty komuś kto chce w niego podmuchać 😋🤭
Radio 357 :)

Awatar użytkownika
Rafi3040
Użytkownik
Posty: 513
Rejestracja: 18 lis 2015, o 17:43
Auto: Opel insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2017
Miasto: Serock
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Rafi3040 » 27 cze 2019, o 08:24

Może coś z niego wydmucha :D swoją drogą drogie to ustrojstwo

ZZZ
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 3 paź 2018, o 09:32
Auto: Astra J Sedan
Kod silnika: A14NET
Rok produkcji: 2018
Miasto: Kraków
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: ZZZ » 27 cze 2019, o 09:10

Przy pochylaniu lusterka dużym problemem jest zbyt mocne skręcenie obudowy silniczka. Mimo, że trzyma się to na jednej śrubie ze sprężynką to można tak dokręcić, że silniczki nie będą dawać rady. Można to odkręcić i przeczyścić cały silniczek szmatką bo pewnie zaszedł brudem. Rozebranie mechanizmu trudne nie jest, wystarczy płaski śrubokręt z dość cienkim ale szerokim na około 4mm grotem. Jak rozkręcicie to zobaczycie, że jest tam dużo smaru ale po bokach a nie na powierzchniach gdzie występuje tarcie. U siebie rozkręciłem i wcisnąłem tam trochę smaru silikonowego, którego używam do smarowania kostki rubika. Teraz działa znacznie lepiej.
Co do tego, że nie wraca do wcześniejszej pozycji to jeszcze mógł się wytrzeć albo zabrudzić czymś potencjometr w silniczku. Na ten problem już tylko wymiana silniczka pomaga :(.
Jak montowałem w moim samochodzie to taniej wyszło kupić lusterko z anglika i przełożyć silniczek niż sam silniczek używany :(.

Awatar użytkownika
pondek91
Użytkownik
Posty: 269
Rejestracja: 25 maja 2019, o 21:54
Auto: Opel Insignia COSMO
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2009
Miasto: Chorzów
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: pondek91 » 29 cze 2019, o 22:43

U mnie jak kupiłem miesiąc temu samochód to lusterko kierowcy zamykało się w 70%. Popsikałem w ten dolny otwór lusterka oraz w miejsce obrotu smarem w sprayu i pomogło na jakiś miesiąc. Po miesiącu wrócił problem z tym, że :

1. Lusterko zamyka się w 90%
2. Po wbiciu 1 biegu po biegu wstecznym lusterko wraca do pozycji wyjściowej w 80 %. Pomaga ponowne wciśnięcie przycisku pamięci fotela

Kupiłem WD żeby wypłukać ten mechanizm i popsikałem bez rozbierania. Lusterko zamyka się w 100% Nastepnie lusterko chcialem popsikać silikonem w sprayu jak bylo to tutaj polecane ale stwierdzilem ze zdejme obudowe i dobiore sie do tych dwoch mechanizmow. I tak jak mechanizm pochylania udalo mi sie odslonic i podniesc lusterko zeby nasmarowac znajdujace sie tam kolo zebate.

Problem w tym ze nie wiem jak odslonic mechanizm pochylania. Raz czytalem ze trzeba od tylu go roz ebrac a raz ze lustro wyjac . Poki co ani jedno ani drugie nie chcialo puscic. Nie wiem gdzie sa zaczepy z lustra a z kolei z obudowy odgialem dwa zaczepy (jeden prawie sie ulamal xd) i myslalem ze trzeba ta obudowe w dol sciagnac ale trzyma mocno.

Macie jakies wskazowki jak dobrac sie do mechniazmu pochylania ?

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 128 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Rooff_ » 29 cze 2019, o 23:04

Silniczek od pochylania lusterka się jakoś wyjmuje cały. Szczegółów Ci niestety nie podam, bo nie robiłem tego u siebie.
Pozdrawiam, Michał
*Nie jestem mechanikiem samochodowym! ;)

andrzeeje
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 1 cze 2019, o 19:39
Auto: Insignia 2010 HB
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Dąbrowa Gónicza

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: andrzeeje » 30 cze 2019, o 09:27

Ja też ostatnio poprawiałem mechanizm składania lusterek tylko że za najpierw sprężonym powietrzem cały ten syf z mechanizmu wydmuchalem i smarem potraktowałem. Teraz lusterko kierowcy szybciej się składa niż pasażera ( a wcześniej to myślę że wiecie jak było z lusterkiem kierownicy) Co do pochylania lusterek ja tego nie mam zauważyłem tylko wolną kostkę z 2 przewodami nigdzie nie wpiętą, pewnie instalacja jest pod to już przygotowana.

Awatar użytkownika
pondek91
Użytkownik
Posty: 269
Rejestracja: 25 maja 2019, o 21:54
Auto: Opel Insignia COSMO
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2009
Miasto: Chorzów
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: pondek91 » 2 lip 2019, o 08:55

W weekend próbowałęm dostać się do tego lusterka. Udało się zdjąć szkło ( maksymalnie skręcić lewe lusterko w prawo i później z tyłu zwolnić jeden zaczep i wycisnąć lustro) pod spodem wykręcilem 3 torxy( jeden z nich jest głeboko i jak się nie da dostać jak w moim przypadku to lusterko zrobić z powrotem na płasko) i jeden na środku ze sprężyną wyjąłem " kopułę" i od góry był nałożony plastik z dużą liczbą zaczepów. Nie chciałem nic połamać to tylko w stronę plastikowych kół zębatych napsikałem silikonem w sprayu.

Obrazek

Ponadto podniosłem mechanizm zamykania a w zasadzie tylko odgiąłem i też w koło zębate napsikałem sprayem i zauważyłęm że otwór w lusterku idelanie jest w miejscu tego mechanizmu zamykania i wydaje mi się zę jest to miejsce do smarowania właśnie.

Obrazek


Na dnaich zobacze czy pomogło coś bo przy tym wszystkim padł mi akumualtor ( 3 raz w ciągu miesiąca) i dzisiaj jadę po Centre Future.

Mam jedynie obawy czy przy składaniu tego torxa ze sprężyną za mocno nie dokręciłem i silnik będzie miał większy opór przy pochylaniu. Przekonam się na nowym aku.

Jeśli to nie pomoże na pochył lusterek zostaje dobranie się już do silniczka.


EDIT :

Chyba faktycznie za mocno dokręciłem tą śrubę ze sprężyną bo teraz ma problem wrócić do pozycji startowej nawet mimo wciskania przycisku pamięci fotela co wcześniej pomagało. No nic dzisiaj znów rozbiorę lustro (tym razem bogatszy o doświadczenie powinnno pójść sprawniej) Zastanawia mnie tylko dlaczego również prawe lusterko, z którym nic nie robiłem nie wraca choć działało wszytko.

Didmoto
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 1 mar 2019, o 14:20
Auto: Insignia MY2011
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Mysłowice
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Didmoto » 4 lip 2019, o 09:58

Moje składanie działa chyba prawidłowo, przy zamknięciu i przytrzymaniu kluczyka lusterka się składają, przy otwarciu i przytrzymaniu guzika do momentu rozkładania wszystko jest ok, szyby nie opuszczają się, jak troszkę dłużej przytrzymam pilotem, to dopiero szyby idą na dół

Awatar użytkownika
pondek91
Użytkownik
Posty: 269
Rejestracja: 25 maja 2019, o 21:54
Auto: Opel Insignia COSMO
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2009
Miasto: Chorzów
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: pondek91 » 4 lip 2019, o 11:07

Mnie tylko chyba 2 razy udało się otworzyć same lusterka. Tak to zawsze szczelina na 3cm albo mikroszczelina tzn widac z bliska ze szyby sie zaczynaja opuszczac. W koncu nie uzywam tego itylko od srodka otwieram lusterka.

ZZZ
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 3 paź 2018, o 09:32
Auto: Astra J Sedan
Kod silnika: A14NET
Rok produkcji: 2018
Miasto: Kraków
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: ZZZ » 4 lip 2019, o 13:09

Z tego co widzę u siebie to po przytrzymaniu otwierania/zamykania przez 1 sekundę, lusterka się otwierają/składają. Po przytrzymaniu jeszcze dłużej o 1-2 sekundy otwierają/zamykają się szyby.
Czy to u każdego działa inaczej czy po prostu jakoś wolno reagują silniczki od składania lusterek?

@pondek91
Odnośnie Twojego zdjęcia z silniczkiem regulacji zwierciadła w lusterku to zębatki które widać to tylko od potencjometrów. Reszta jest zasłonięta, są jak dobrze pamiętam jeszcze dwie i to je trzeba nasmarować dokładnej. Wtedy ślimak zamontowany na wirniku silniczka nie będzie miał dużego tarcia i powinno ładnie działać wszystko. Rozmontowanie tego ustrojstwa nie jest trudne tylko trzeba trochę zatrzasków wypiąć i wszystko będzie na wierzchu.

Didmoto
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 1 mar 2019, o 14:20
Auto: Insignia MY2011
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Mysłowice
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Didmoto » 4 lip 2019, o 21:27

U mnie, jak widzę, że lusterka zaczynają się rozkładać/składać, puszczam guzik i szyby ani drgną, żeby szyby zareagowały muszę przytrzymać przycisk dłużej.
@pondek91 puszczasz guzik od razu, jak tylko lusterka zaczynają się rozkładać?

Awatar użytkownika
pondek91
Użytkownik
Posty: 269
Rejestracja: 25 maja 2019, o 21:54
Auto: Opel Insignia COSMO
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2009
Miasto: Chorzów
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: pondek91 » 5 lip 2019, o 11:47

@ZZZ
Właśnie nie wiem jak zdjąć tą górną pokrywę bo dookoła są zatzraski tylko nie chcą się odgią a nie chcę nic połamać.

@Didmoto
U mnie jak otwieram z klucza to najpierw idą szyby lekko a potem dopiero lusterka i wtedy puszczam no i zostaje z otwartymi szybami
Ostatnio zmieniony 5 lip 2019, o 18:06 przez pondek91, łącznie zmieniany 1 raz.

ZZZ
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 3 paź 2018, o 09:32
Auto: Astra J Sedan
Kod silnika: A14NET
Rok produkcji: 2018
Miasto: Kraków
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: ZZZ » 5 lip 2019, o 11:52

Trzeba każdy podwadzać śrubokrętem i to wszystko wyjdzie. Trzeba tylko mieć cienki grot w płaskim śrubokręcie.

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”