--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------------------ŚLĄSKI SPOT ICP -12 maja - fotorelacja
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Hak holowniczy

ODPOWIEDZ
tomek0710
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: 2 kwie 2021, o 22:41
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto: Węgrów
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Hak holowniczy

Post autor: tomek0710 » 16 mar 2023, o 10:08

u mnie prawie rok po montażu oryginalnego haka oris zaczęła się dziać dziwna akcja :D
Po wrzuceniu kierunkowskazu w prawo bądź w lewo jest 1 albo 2 kliknięcia normalnie a potem wyrzuca na desce błąd świateł kierunkowskazów przyczepy i kierunki zaczynają szybko migać. Mimo, że nie mam nic podpięte do haka.
Zamieniłem moduł z powrotem na TM (bez obsługi haka) a jak potrzebuje coś pociągnąc to wpinam TL i wted jest wszystko git.

Ma ktoś może pomysł co może być nie tak?

ronuch
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 28 paź 2020, o 16:33
Auto: insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto: Jastrzębie Zdrój
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Hak holowniczy

Post autor: ronuch » 16 mar 2023, o 14:23

Pewnie myśli że masz przyczepkę podpiętą, sprawdź mikro styk w gnieździe haka- pewnie się zawiesił

Wiury
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: 12 gru 2017, o 07:23
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto:
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Hak holowniczy

Post autor: Wiury » 5 kwie 2023, o 08:23

Witam.
Jestem na etapie montażu oryginalnego haka składanego.
Mam wszystkie komponenty już przygotowane, wiązkę dorobioną została mi tylko podłączenie zasilania do campingu.
Na schemacie pokazuje, że należy się wpiąć w tylną skrzynkę bezpieczników X53A , w kostkę X3 , pin 3 i 28.
Tak wygląda moja skrzynka bezpieczników:
Zakładam, że kostka X3 to ta czarna na dole po lewej stronie.
Zastanawia mnie natomiast czy nie będzie jeszcze konieczne dołożenie bezpiecznika/ów do całej skrzynki.
Czy ktoś się orientuje w którym miejscu powinny być te bezpieczniki i jakiej wielkości (ile amper).
Czy ta moja skrzynka w ogóle obsługuje napięcie dla przyczepy.
A może szukać napięcia gdzie indziej i dołożyć dodatkowy bezpiecznik?
Już wiem więcej: potrzebne dwa bezpieczniki 20A nr 5 i nr 8 jak również przekaźnik.
Orientuje się ktoś czy wszystkie skrzynki bezpieczników obsługują przyczepę, Może trzeba wymienić skrzynkę na inny model?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wiury
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: 12 gru 2017, o 07:23
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto:
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Hak holowniczy

Post autor: Wiury » 6 kwie 2023, o 17:22

Sebastian250 pisze:
10 kwie 2022, o 00:22
Stig pisze:
3 kwie 2022, o 13:53
Jak to rozebrać?
standardowo zapieczony :roll:

Obrazek
Wejdż na mojego chomika, tam znajdziesz pdf w k tórym opisałem jak zdemontować oraz rozebrać składany hak Oris, https://chomikuj.pl/sabastian2501/Demon ... 939458.pdf
Panowie jaka jest procedura składania tej kuli haka.
Rozebrałem, przeczyściłem i jak składam w odwrotnej kolejności to nie działa.

carbon
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 12 cze 2019, o 08:24
Auto: Insignia CDTi
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto: Gorzów Wlkp.

Re: Hak holowniczy

Post autor: carbon » 17 maja 2023, o 19:49

U mnie było tak że po zimie pociągnąłem z linkę hak opadł ale nie chciał się zatrzasnąć. Czyszczenie pomoże? Jak go trochę rozruszałem to zaskoczył i siedzi.

Czy hak ma stać idealnie sztywno po zapięciu? Czy może mieć minimalny prawie niewyczuwalny ruch na boki? Jak jest prawidłowo?

mackuu12
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 11 lip 2019, o 22:00
Auto: Insignia
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2010
Miasto: Szczecin

Re: Hak holowniczy

Post autor: mackuu12 » 20 lip 2023, o 08:23

Panowie ratunku. Potrzebuje info czy można gdzieś dokupić ten element do obracania haka (zdjęcie zapożyczone od kolegi z poradnika). Niestety wczoraj na szybko chciałem wymienić linkę, hak był schowany i próbując na sile obkrecic za trzpień urwałem ten mały - oznaczony czerwona strzałka (swoją droga z czego to zrobione? gownolit?). Hak wyciągnięty teraz ale wolałbym żeby można było go chować.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

tomek0710
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: 2 kwie 2021, o 22:41
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto: Węgrów
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Hak holowniczy

Post autor: tomek0710 » 20 lip 2023, o 13:54

Też to ułamałem, ale znajomy ślusarz mi to pospawal i działa. Także jest ratunek. Bo dokupić sam ten element jest ciężko, tzn mi się nie udało a trochę szukałem.

Sam element jest z jakiegoś stopu aluminium.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Ciemny57
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 10 lip 2023, o 00:49
Auto: Opel Insignia
Rok produkcji: 2009
Miasto: Gołdap
Postawił piwo: 1 raz

Re: Hak holowniczy

Post autor: Ciemny57 » 20 lip 2023, o 22:16

Witam,
Mam problem z dostaniem elementu numer 2 z schematu mianowicie chodzi mi o samo gniazdo które jest zamontowane na dwie śruby w haku potrzebuje tego elementu ponieważ poprzedni właściciel uszkodził te gniazdo i dostała się do niego duża ilość wody która zjadła złącza do przyczepki i uszkodziła mikro styk. Szukałem w Internecie i ręce opadają nigdzie nie mogę tego znaleźć może panowie już mieli z tym styczność i jakoś zaradza. Z góry dziękuje.
251330.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

tomek0710
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: 2 kwie 2021, o 22:41
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto: Węgrów
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Hak holowniczy

Post autor: tomek0710 » 21 lip 2023, o 07:16

Możesz poszukać używanego haka i wyciagnąć? Może w okolicy ktoś sciąga rozbitki, albo angilki i rozbiera?

Ewentualnie mozesz założyć inne gniazdo 13 pin, i zamontować je gdzieś pod zderzakiem, tak żeby był w miarę łatwo dostępne,

Ciemny57
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 10 lip 2023, o 00:49
Auto: Opel Insignia
Rok produkcji: 2009
Miasto: Gołdap
Postawił piwo: 1 raz

Re: Hak holowniczy

Post autor: Ciemny57 » 21 lip 2023, o 10:46

tomek0710 pisze:
21 lip 2023, o 07:16
...
Szukałem używanego to jest koszt paruset złotych. Na części takiego chaka nie znalazłem.

Nie chce się bawić w przeróbki typu sebix wolałem zostać przy oryginalnej wtyczce na pewno jest jakaś część zamienna lub przerobić aby było zamontowane w mocowanie oryginalne.
Ostatnio zmieniony 21 lip 2023, o 13:42 przez IBZI, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj posta pod postem. Regulamin Forum.

tomek0710
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: 2 kwie 2021, o 22:41
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto: Węgrów
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Hak holowniczy

Post autor: tomek0710 » 21 lip 2023, o 13:08

Faktycznie ceny haków na OLX są teraz sporo wyższe niż wtedy kiedy ja kupowałem (lipiec 2021) za hak zapłacilem 550zl.

Teraz za 500zl widzę kawałek haka https://www.otomoto.pl/czesci/oferta/me ... FFbeS.html

albo sama belke za 350zl https://www.otomoto.pl/czesci/oferta/ha ... FBAij.html

może byc cięzko znaleźc samo takie gniazdo montowane w kuli. Ja jeśli bym nie znalazł to pewnie zamontowałbym jakoś taki chowany uchwyt na gniazdo i zwykłe gniazdo dał. https://dobrehaki.pl/chowany-uchwyt-gni ... 17817.html

Edit: alternatywnie można poszukać haka od innego auta, vw sharan powyzej 2011 roku ma tez gniazdo w kuli haka:
https://www.otomoto.pl/czesci/oferta/ha ... FyxyB.html

Bartek7454
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 22 lip 2023, o 14:44
Auto: Insignia 2015
Rok produkcji: 2015
Miasto: Bełchatów
Postawił piwo: 1 raz

Re: Hak holowniczy

Post autor: Bartek7454 » 26 lip 2023, o 07:28

Wiury pisze:
5 kwie 2023, o 08:23
Witam.
Jestem na etapie montażu oryginalnego haka składanego.
Mam wszystkie komponenty już przygotowane, wiązkę dorobioną została mi tylko podłączenie zasilania do campingu.
Na schemacie pokazuje, że należy się wpiąć w tylną skrzynkę bezpieczników X53A , w kostkę X3 , pin 3 i 28.
Tak wygląda moja skrzynka bezpieczników:
Zakładam, że kostka X3 to ta czarna na dole po lewej stronie.
Zastanawia mnie natomiast czy nie będzie jeszcze konieczne dołożenie bezpiecznika/ów do całej skrzynki.
Czy ktoś się orientuje w którym miejscu powinny być te bezpieczniki i jakiej wielkości (ile amper).
Czy ta moja skrzynka w ogóle obsługuje napięcie dla przyczepy.
A może szukać napięcia gdzie indziej i dołożyć dodatkowy bezpiecznik?
Już wiem więcej: potrzebne dwa bezpieczniki 20A nr 5 i nr 8 jak również przekaźnik.
Orientuje się ktoś czy wszystkie skrzynki bezpieczników obsługują przyczepę, Może trzeba wymienić skrzynkę na inny model?
Witam i jak tam rozwikłałes tą zagadke z zasilaniem? Wszystkie przewody podpięte ale mam problem z zasilaniem ciągle w skrzynce jest w wielu punktach ale po zapłonie nie mogę znalesc ma ktoś jakieś wskazówki gdzie się podpinaliscie?

Zbyszek5630
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 19 lip 2020, o 07:57
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Włocławek
Postawił piwo: 1 raz

Re: Hak holowniczy

Post autor: Zbyszek5630 » 26 lip 2023, o 15:23

Witam
Panowie mam pytanie wiem ze wbijam się z nowym tematem ale kupiłem już hak Oris i chce go sprawdzić czy żeby otworzyć kule muszę mieć zasilanie na haku czy zdemontowany można otworzyć pociągając za dźwignie.

tomek0710
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: 2 kwie 2021, o 22:41
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto: Węgrów
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Hak holowniczy

Post autor: tomek0710 » 26 lip 2023, o 19:09

Musi dać się rozłożyć bez zasilania, bardzo możliwe że jest zapieczony i nie chce się ruszyć. Musisz wtedy go rozebrać, rozruszać, wyczyścić, nasmarować I złożyć 🙂

Zbyszek5630
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 19 lip 2020, o 07:57
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Włocławek
Postawił piwo: 1 raz

Re: Hak holowniczy

Post autor: Zbyszek5630 » 26 lip 2023, o 20:06

Dzięki już miałem nadzieje ze nie będę musiał tego robić manuala jak rozebrac widziałem ktorys kolega udostępniał także przy zabawie zrobię pare zdjęć a może i film z montuje i udostępnię
Pozdrawiam

Dodano po 1 minucie 23 sekundach:
Dzięki już miałem nadzieje ze nie będę musiał tego robić manuala jak rozebrac widziałem ktorys kolega udostępniał także przy zabawie zrobię pare zdjęć a może i film z montuje i udostępnię
Pozdrawiam

tomek0710
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: 2 kwie 2021, o 22:41
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto: Węgrów
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Hak holowniczy

Post autor: tomek0710 » 16 sie 2023, o 17:58

Ciemny57 pisze:
21 lip 2023, o 10:46
tomek0710 pisze:
21 lip 2023, o 07:16
...
Szukałem używanego to jest koszt paruset złotych. Na części takiego chaka nie znalazłem.

Nie chce się bawić w przeróbki typu sebix wolałem zostać przy oryginalnej wtyczce na pewno jest jakaś część zamienna lub przerobić aby było zamontowane w mocowanie oryginalne.

Sprawdź w google oris matic

https://www.google.com/search?q=oris+ma ... YM&vssid=l

Awatar użytkownika
Paweł Pablo
Klubowicz
Posty: 213
Rejestracja: 31 sty 2016, o 11:23
Auto: Insignia A ST FL
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2017
Miasto: Wyrzysk/Piła/Wielkopolska
Postawił piwo: 2 razy

Re: Hak holowniczy

Post autor: Paweł Pablo » 21 sie 2023, o 20:05

tomek0710 pisze:
16 mar 2023, o 10:08
u mnie prawie rok po montażu oryginalnego haka oris zaczęła się dziać dziwna akcja :D
Po wrzuceniu kierunkowskazu w prawo bądź w lewo jest 1 albo 2 kliknięcia normalnie a potem wyrzuca na desce błąd świateł kierunkowskazów przyczepy i kierunki zaczynają szybko migać. Mimo, że nie mam nic podpięte do haka.
Zamieniłem moduł z powrotem na TM (bez obsługi haka) a jak potrzebuje coś pociągnąc to wpinam TL i wted jest wszystko git.

Ma ktoś może pomysł co może być nie tak?
Kolego co było przyczyną takiego zachowania? Rozwiązałeś ten problem?

tomek0710
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: 2 kwie 2021, o 22:41
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto: Węgrów
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Hak holowniczy

Post autor: tomek0710 » 22 sie 2023, o 08:02

@Paweł Pablo niestety nie udało mi się jak na razie wyeliminować tego problemu. Radzę sobie tak, że jak nie używam haka to wpinam moduł TM (który był fabrycznie) i wtedy jest wszystko normalnie. A kiedy muszę użyć haka to wpinam modul TL (obslugujący hak) i wtedy z przyczepką / platformą rowerową jest wszystko ok :)

Przyczyną może być zacięty mikrostyk w gnieździe w haku lub brak kodowania modułu jesli dokładałeś hak samemu.

Ja u siebie hak montowałem sam, mikrostyk wg miernika działa więc muszę ogarnać kogos kto mi może kodowanie sprawdzić.

PS. sprawdź też ten wątek: viewtopic.php?f=21&t=8686&p=267693#p267693

wildchild
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 28 mar 2020, o 19:55
Auto: Insignia ST
Kod silnika: A20DTE
Rok produkcji: 2014
Miasto: Oświęcim

Re: Hak holowniczy

Post autor: wildchild » 25 sie 2023, o 21:46

Cześć Panowie! :) przejrzałem wątek i problem się pojawił ale nie znalazłem rozwiązania.

Mój ST fabrycznie został wyposażony w składanego haka. Hak jest tylko nie chce współpracować z właścicielem przybytku.
Problem polega na tym, że hak się nie blokuje/zatrzaskuje ani w pozycji złożonej ani rozłożonej. Przy wpięciu syreny ta cały czas napi....... wyje ;)

Problem ten występuje od początku i został zbagatelizowany ponieważ nie był potrzebny. teraz gdy zaczynam budowę domu ta opcja wyposażenia okazuje się game changerem i chciałbym naprawić ten defekt.

Pytań zatem jest kilka.
1. czy się da?
2. co się zje.. popsuło?
3. czy jestem to w stanie sam ogarnąć (brak kanału, podnośnika)?
4. czy trzeba zrzucać zderzak?
4. czy u mechanika to będą miliony monet?

z góry dzięki za merytoryczną pomoc. Może jest ktoś na południu Śląsk/małopolska, kto będzie w stanie pomóc :)

tomek0710
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: 2 kwie 2021, o 22:41
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto: Węgrów
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Hak holowniczy

Post autor: tomek0710 » 25 sie 2023, o 22:11

Wydaje się że się po prostu zapiekł i rozebranie, oczyszczenie i nasmarowanie powinno załatwić sprawę. Nie jest to jakoś wielce skomplikowane i da się zrobić to z poziomu ziemi - z kanału czy podnośnika byłoby zdecydowanie wygodniej.

Kula pracuje na takim jakby okrągłym zawiasie, dookoła niej jest chyba 5 czy 6 śrub na imbus. Jak idą Ci się je odkręcić to możesz wyjac cały mechanizm z auta i rozbierać sobie na stole. Jeśli masz klucze, trochę czasu i wd40 to powinieneś to ogarnac samemu.

We wcześniejszych postach jest przypadek gdzie ktoś ulamal taki wystający bolec, ja też to zrobiłem więc trzeba uważać z próbą rozruszania tego mechanizmu żeby nie narobić więcej szkód.

Good luck 🤞

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”