--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Opony zimowe

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wassermann
Zapaleniec
Posty: 1613
Rejestracja: 9 lut 2015, o 16:18
Auto: Insignia GSi 2.0T
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: nec temere, nec timide
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 29 razy

Re: Opony zimowe

Post autor: wassermann » 27 lis 2019, o 13:45

@IBZI, zamiast upominać, to wywal tego bota. Już ze 2x zgłaszałem. To nie jest user, tylko konto walące posty z d... zwykle z linkami do stron. A ludzie łykają i podejmują dyskusję. Wystarczy spojrzeć w jego "dorobek". Ban i do widzenia.

M.

ukas7
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 16 paź 2019, o 20:47
Auto: Insignia A
Kod silnika: A28NET
Rok produkcji: 2010
Miasto: Lublin

Re: Opony zimowe

Post autor: ukas7 » 3 gru 2019, o 22:33

Siema, kupiłem opony Dunlop SP Winter Sport 3D 245/50 R18 Run Flat do Insigni 2.8 v6 Turbo i mam dwa pytania:
-na letnich mam rozmiar 245/45 R18 a więc trochę wyższy profil nie będzie tutaj problemem od strony technicznej ?
-czy w Insigniach nie ma problemu stosować opony typu Run Flat jeśli jest wyposażona w czujniki ciśnienia ?

Awatar użytkownika
mxw
Zapaleniec
Posty: 1011
Rejestracja: 14 lip 2015, o 18:23
Auto: Insignia 2.0T ST 4x4
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2011
Miasto: Poznań
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Opony zimowe

Post autor: mxw » 17 gru 2019, o 17:14

Nie do końca rozumiem dlaczego niektórzy tak usilnie kombinują z różnymi rozmiarami opon, jeżeli w instrukcji jest jasno i wyraźnie napisane jakie należy, jakie wolno i jakich nie wolno stosować w danym modelu samochodu. :roll:

Informacyjnie: założyłem opony zimowe Pirelli Sottozero 3 (już chyba 3 sezon) i muszę przyznać, że są mega ciche - gdyby ktoś pytał. 8-)

Pozdro.,
MxW.

norbi333
Ekspert
Posty: 5128
Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
Auto: GSI
Kod silnika: B20DTR
Rok produkcji: 2019
Miasto: Suwałki
Otrzymał  piwo: 35 razy

Re: Opony zimowe

Post autor: norbi333 » 17 gru 2019, o 18:59

A gdzie w instrukcji masz napisane, że nie wolno stosować innych rozmiarów niż podane

dzamej
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 3 sty 2019, o 19:15
Auto: Insignia kombi 4x4
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Wałbrzych
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 6 razy

Re: Opony zimowe

Post autor: dzamej » 18 gru 2019, o 11:12

Auta są homologowane na dany rozmiar kół i opon.

Potem zacznie się płacz jak ubezpieczyciel stwierdzi że jechałeś na niedopuszczonym rozmiarze kół/opon dla tego modelu i sam masz pokryć koszty napraw i ubezpieczeń.

norbi333
Ekspert
Posty: 5128
Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
Auto: GSI
Kod silnika: B20DTR
Rok produkcji: 2019
Miasto: Suwałki
Otrzymał  piwo: 35 razy

Re: Opony zimowe

Post autor: norbi333 » 18 gru 2019, o 11:26

Pokaz zapis w polisie o czymś takim. Pytałem ubezpieczyciela i również nic takiego nie było i nawet nie słyszeli ,żeby była jakaś odmowa wypłaty odszkodowania z tego tytułu.
Oczywiście mowa o normalnych,a nie łysych oponach

Awatar użytkownika
dokia
Klubowicz
Posty: 8449
Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
Auto: Insignia 2.0t 260KM
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: z Mazur :)
Postawił piwo: 197 razy
Otrzymał  piwo: 101 razy
Kontakt:

Re: Opony zimowe

Post autor: dokia » 18 gru 2019, o 11:38

dzamej pisze:
18 gru 2019, o 11:12
Auta są homologowane na dany rozmiar kół i opon.

Potem zacznie się płacz jak ubezpieczyciel stwierdzi że jechałeś na niedopuszczonym rozmiarze kół/opon dla tego modelu i sam masz pokryć koszty napraw i ubezpieczeń.
Być może to dotyczy tylko aut nowych w leasingu i na gwarancji , bo tak jak @wassermann chyba pisał, jedynym obowiązkiem wynajmującego czy leasingobiorcy jest pilnowanie zaleceń producenta auta. Poza czasem gwarancji i na autach własnych już raczej tego wymogu nie będzie. Więc decyzja co do rozmiaru felg i opon należy do użytkownika. Homologacja staje się jakimś problemem gdy na skp nie dostanie się pieczątki z przeglądu technicznego. Ale też nie słyszałam aby ubezpieczyciel miał jakiś problem z oponami w starych autach 😂 no chyba że one też stare i łyse czy klejone.

Też ubezpieczam auto nawet starsze niż moje bo sprzed 2010 i nie było żadnych pytań o opony 🤗

xul
Klubowicz
Posty: 1871
Rejestracja: 19 kwie 2018, o 06:20
Auto: Insignia OPC
Kod silnika: A28NER
Rok produkcji: 2013
Miasto: Katowice (okolice)
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 71 razy

Re: Opony zimowe

Post autor: xul » 18 gru 2019, o 12:21

https://opony.rezulteo.pl/poradnik/prze ... echnicznym
https://opony.rezulteo.pl/poradnik/prze ... miaru-opon
Z tego wynika, że można stosować tylko rozmiary dopuszczone przez producenta, ale nie szukałem stosowanych przepisów prawa. Jak to przeważnie bywa, teoria teorią, ale mi jeszcze nikt rozmiaru opon nie sprawdzał przy przeglądzie.

norbi333
Ekspert
Posty: 5128
Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
Auto: GSI
Kod silnika: B20DTR
Rok produkcji: 2019
Miasto: Suwałki
Otrzymał  piwo: 35 razy

Re: Opony zimowe

Post autor: norbi333 » 18 gru 2019, o 12:35

Polskie prawo

11.4

Pojazd powinien być wyposażony w ogumienie pneumatyczne o nośności dostosowanej do nacisku koła oraz dostosowane do maksymalnej prędkości pojazdu; ciśnienie w ogumieniu powinno być zgodne z zaleceniami wytwórni dla danej opony i obciążenia pojazdu.

§11.5

Dopuszcza się w celu krótkotrwałego użycia wyposażenia pojazdu w koło zapasowe, o parametrach odmiennych niż parametry stosowanego normalnie koła jezdnego, jeżeli koło takie wchodzi w skład fabrycznego wyposażenia pojazdu, na warunkach określonych przez wytwórnie pojazdu.

§11.6

Pojazd nie może być wyposażony, z zastrzeżeniem ust.5:

w opony różnej konstrukcji, w tym o różnej rzeźbie bieżnika, na kołach jednej osi,
w przypadku pojazdu samochodowego o dwóch osiach z kołami pojedynczymi,
a) w opony diagonalne lub diagonalne z opasaniem na kołach tylnej osi, jeżeli na kołach przedniej osi znajdują się opony radialne,
b) w opony diagonalne na kołach tylnej osi, jeżeli na kołach przedniej osi znajdują się opony diagonalne z opasaniem,
w opony, w których wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika, a w odniesieniu do opon nie zapatrzonych w takie wskaźniki – o głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm
w opony o widocznych pęknięciach odsłaniających lub naruszających osnowę,
w opony z umieszczonymi trwale, wystającymi na zewnątrz elementami przeciwślizgowymi

Szwagier
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 29 mar 2019, o 19:14
Auto: Opel insignia A
Kod silnika: A16LET
Rok produkcji: 2011
Miasto: Łuków
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 7 razy

Re: Opony zimowe

Post autor: Szwagier » 18 gru 2019, o 18:46

Stosowanie innego rozmiaru felg lub opon niż oryginalne, jakie były nałożone przez producenta może skutkować np. wskazaniem nieprawidłowych wartości prędkości na prędkościomierzu. Później może być wielkie zaskoczenie jeśli ktoś zostanie nagrany na videorejestrator i okaże się że jechał z większą prędkością niż ta która była wyświetlana na jego zegarach, bo zamiast 17" ma założone 19".

Awatar użytkownika
coolmobil
Zapaleniec
Posty: 1047
Rejestracja: 5 sty 2016, o 11:54
Auto: Skoda Superb
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2017
Miasto: Warszawa
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Opony zimowe

Post autor: coolmobil » 18 gru 2019, o 19:06

Żeby takie przekłamania były to musi być dużo różnica w rozmiarze. Nie ma żadnych obostrzeń w przepisach czy ubezpieczeniach jeśli chodzi o rozmiar kół.

Inna kwestia jest czemu takie a nie inne rozmiary są wybrane przez producenta do danego auta. Chodzi o kwestie spalania, pracy zawieszenia, zużywania się jego elementów, ewentualnego obcierania o nadkole (jeśli za duże) lub o inne elementy np w trakcie skrętu.

Nic więcej.
Fakt dziwna kwestia wsadzać większe koło na zimie niż letnie, ale co kto lubi.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Szwagier
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 29 mar 2019, o 19:14
Auto: Opel insignia A
Kod silnika: A16LET
Rok produkcji: 2011
Miasto: Łuków
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 7 razy

Re: Opony zimowe

Post autor: Szwagier » 18 gru 2019, o 20:48

Między 99km/h a 101 km/h różnica mała a konsekwencje ogromne. To tak na marginesie.

Bartol
Zapaleniec
Posty: 1530
Rejestracja: 10 paź 2017, o 10:27
Auto: INSIGNIA
Kod silnika: A18XER
Rok produkcji: 2010
Miasto:
Otrzymał  piwo: 23 razy

Re: Opony zimowe

Post autor: Bartol » 18 gru 2019, o 22:28

Licznik zawyża o kilka km/h, więc 2-3km/h do góry po zmianie opon nie zrobi różnicy. Jeśli kierowca będzie sugerował się wskazaniami licznika to jest bezpieczny.

Szwagier
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 29 mar 2019, o 19:14
Auto: Opel insignia A
Kod silnika: A16LET
Rok produkcji: 2011
Miasto: Łuków
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 7 razy

Re: Opony zimowe

Post autor: Szwagier » 18 gru 2019, o 23:47

To trochę odbiegam już od tematu ale muszę przyznać przedmówcy rację co do zawyżeń wskazań aczkolwiek od razu może wytłumaczę jak działa wideorejestrator, tak w skrócie: urządzenie jest podpięte pod licznik auta na którym jest zamontowane. Tak więc nieoznakowany radiowóz też ma zawyżone wskazanie i na nagraniu będzie też większa prędkość sczytana z licznika, także wracamy do punktu wyjścia, iż każda ingerencja w średnicę koła będzie miała konsekwencje. A ta już będzie zależała od wielkości tej ingerencji. Mam nadzieję że nie zagmatwałem za mocno i wszyscy zrozumieli?
Nasz pojazd = zawyżona prędkość
Nieoznakowany radiowóz = zawyżona prędkość = wskazanie wideorejestratora.

Awatar użytkownika
IBZI
Moderator
Posty: 4193
Rejestracja: 7 lis 2015, o 20:12
Auto: Insignia 2.0
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2013
Miasto: Gliwice
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 33 razy

Re: Opony zimowe

Post autor: IBZI » 19 gru 2019, o 00:40

A co to ma wspólnego z tematem? Proszę takie dyskusje uskuteczniać w odpowiednich tematach. Jutro posprzątam, a teraz piszemy o oponach zimowych.

Awatar użytkownika
wassermann
Zapaleniec
Posty: 1613
Rejestracja: 9 lut 2015, o 16:18
Auto: Insignia GSi 2.0T
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: nec temere, nec timide
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 29 razy

Re: Opony zimowe

Post autor: wassermann » 19 gru 2019, o 14:36

Pozostaje zasadnicze pytanie - po co kombinować, skoro jest tyle homologowanych rozmiarów? Nikt na to nie odpowiedział ;)
Nie chodzi o „tuning”, tylko zwykle o udziwnione rozmiary. Jak dla mnie, chodzi o pieniądze i chęć zamontowania opon wcześniej używanych w innym aucie. Bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Bo jak ktoś kupuje nowe, to wybierze rozmiar dopuszczony - i już. I stąd całe dorabianie teorii, czytanie paragrafów, interpretacje polskiego ustawodawstwa... ;D Zwłaszcza w przypadku Insi A, gdzie wybór naprawdę jest spory spośród tego co dopuszcza instrukcja.

M.

ukas7
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 16 paź 2019, o 20:47
Auto: Insignia A
Kod silnika: A28NET
Rok produkcji: 2010
Miasto: Lublin

Re: Opony zimowe

Post autor: ukas7 » 19 gru 2019, o 19:34

Tak jak piszesz, u mnie w mieście trafiły się takie opony o rozmiarze 245/50 R18 bardzo atrakcyjnej cenie w stanie idealnym. Osobiście nie sądzę, żeby trochę większy profil zrobił różnicę ale z ciekawości dodałem post co myślą o tym inni ludzie. Domyślam się, że na Run Flatach będzie trochę gorzej z komfortem ale poza tym chyba nie będzie innych problemów.

Awatar użytkownika
mazmarcin
Klubowicz
Posty: 8972
Rejestracja: 25 mar 2017, o 17:35
Auto: Insignia ST
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2018
Miasto: Wodzisław Śląski
Postawił piwo: 17 razy
Otrzymał  piwo: 114 razy

Re: Opony zimowe

Post autor: mazmarcin » 19 gru 2019, o 19:59

Przy normalnym rozmiarze zawsze masz mniejszą prędkość niż pokazuje licznik, przy tym marginesu zapasu nie będzie .

Awatar użytkownika
mxw
Zapaleniec
Posty: 1011
Rejestracja: 14 lip 2015, o 18:23
Auto: Insignia 2.0T ST 4x4
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2011
Miasto: Poznań
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Opony zimowe

Post autor: mxw » 21 gru 2019, o 20:38

wassermann pisze:
19 gru 2019, o 14:36
Pozostaje zasadnicze pytanie - po co kombinować, skoro jest tyle homologowanych rozmiarów?
(---)
Jak dla mnie, chodzi o pieniądze i chęć zamontowania opon wcześniej używanych w innym aucie. Bez ponoszenia dodatkowych kosztów. (---) I stąd całe dorabianie teorii, czytanie paragrafów, interpretacje polskiego ustawodawstwa... ;D
No i dokładnie.

Pozdro.,
MxW.

Slawomip
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 3 wrz 2019, o 18:32
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2014
Miasto: Białystok
Postawił piwo: 1 raz

Re: Opony zimowe

Post autor: Slawomip » 30 gru 2019, o 19:56

Ja założyłem zimówki w rozmiarze 245/50 R18 i jeżdżę już dwa miesiące. Opony według mnie ładnie wypełnią nadkola - samochód wygląda jakby był większy. Jeździ się miękko, ale może to efekt zimowej mieszanki. Aby nie było przekłamań na liczniku zmieniłem rozmiar za pomocą op-com.

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Felgi i opony”