--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------------------ŚLĄSKI SPOT ICP -12 maja - INFO
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Narciarstwo/snowboard

...na tematy kwadratowe i podłużne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
peja-1991
V-ce Prezes ds organizacyjnych
Posty: 4424
Rejestracja: 24 kwie 2013, o 14:39
Auto: Insignia
Kod silnika: D16SHT
Rok produkcji: 2019
Miasto: Warszawa
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 96 razy
Kontakt:

Re: Narciarstwo/snowboard

Post autor: peja-1991 » 20 lis 2013, o 16:37

Narty powinny być na długość do podbródka ew. do nosa ( jak postawisz je przed właścicielem)
Jeżeli Daria ma 172 cm wzrostu to 160 narty będą w zupełności wystarczające.
Do tego trzeba dobrać buty - więc musisz znać rozmiar ;)
"Krytyk i eunuch z jednej są parafii
obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi" Tadeusz Boy-Żeleński

Awatar użytkownika
Alex
Zapaleniec
Posty: 2570
Rejestracja: 19 cze 2013, o 20:14
Auto: Peugeot 508
Rok produkcji: 2017
Miasto: Iława
Otrzymał  piwo: 7 razy

Re: Narciarstwo/snowboard

Post autor: Alex » 20 lis 2013, o 16:58

peja-1991 pisze:Do tego trzeba dobrać buty - więc musisz znać rozmiar ;)
No i tu się zaczynają schody bo stopa musi się znaleźć w bucie podczas przymierzania. Każda firma, każdy but ma różne szerokości stopy, różne wkładki, różne przeznaczenie. Najdokładniej dobrać buty pod względem rozmiaru ale w cm. Swoje buty wybierałem spośród trzech "kandydatów" i zajęło mi to dobre dwie godziny. W sklepie są jeszcze opcje aby rozgrzać buty w celu szybszego przystosowania się stopy do całokształtu. Ale tak jak mówię, ciężko wybrać takie buty bez przymierzania.
Zwycięzca konkursu na zdjęcie miesiąca CZERWIEC 2014

Awatar użytkownika
peja-1991
V-ce Prezes ds organizacyjnych
Posty: 4424
Rejestracja: 24 kwie 2013, o 14:39
Auto: Insignia
Kod silnika: D16SHT
Rok produkcji: 2019
Miasto: Warszawa
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 96 razy
Kontakt:

Re: Narciarstwo/snowboard

Post autor: peja-1991 » 20 lis 2013, o 20:43

jak długo Daria jeździ ?
Szukaj nart allround'owych - są to narty do normalnej jazdy a nie wyścigowej (race).
Narty przede wszystkim różnią się twardością.
I tak narty dla początkujących będą miękkie a dla bardziej doświadczonych twardsze.
Generalnie warto popytać w sklepie a nie napalić się na kolor.
"Krytyk i eunuch z jednej są parafii
obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi" Tadeusz Boy-Żeleński

steq

Re: Narciarstwo/snowboard

Post autor: steq » 20 lis 2013, o 20:45

Rozmiar buta dobiera się tak jak zwykłego buta - tzn ok 0,5 rozmiaru większe.
Ważna jest twardość buta - tzw flex index. Dla początkujących kobiet: but miękki - flex index szacuje się między 40 - 70 ; natomiast dla średnio zaawansowanych but twardszy - flex index 70 - 90. Są oczywiście buty twarde gdzie indeks szacuje się między 90 do nawet 150 - no ale mowa tu o zaawansowanych narciarzach. Dlatego jeżeli jesteś początkującym narciarzem, wybierz buty o niższej wartości flex . Ułatwi Ci to poruszanie się w butach, a nauka stanie się przyjemniejsza i mniej męcząca dla stawów skokowych.
Ze względu na poziom umiejętności wybierz buty - Allround - dla początkujących i średniozaawansowanych.

Początkujący narciarze powinni raczej patrzeć na narty krótsze, w zakresie czubek nosa – broda. Nartą taką dużo łatwiej się skręca, co przyspiesza naukę.
Jeżeli jesteśmy szczupli, możemy wybrać lekkie narty wypełnione pianką. Narty te będą tańsze od nart z drewnianym rdzeniem, trudniej będzie się na nich utrzymać na oblodzonym stoku, ale łatwiej się nauczyć jeździć. Ja osobiście doradziłbym narty nieco droższe (tzn z rdzeniem drewnianym) - bo jak dziewczyna nauczy się jeździć to nie będzie musiała ponownie zmieniać na sztywniejsze.
Jeśli chodzi o kształt - narta taliowana, pozwalają na łatwiejsze wykonywanie skrętów, przy mniejszych szybkościach i mniejszym promieniu skrętu.
Jeśli chodzi o umiejętności - dla początkującego wybierz nartę allround – czyli taką do jazdy w każdych warunkach.

Awatar użytkownika
peja-1991
V-ce Prezes ds organizacyjnych
Posty: 4424
Rejestracja: 24 kwie 2013, o 14:39
Auto: Insignia
Kod silnika: D16SHT
Rok produkcji: 2019
Miasto: Warszawa
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 96 razy
Kontakt:

Re: Narciarstwo/snowboard

Post autor: peja-1991 » 20 lis 2013, o 20:55

narty taliowane - inaczej carvingowane ;)

długość 160 cm będzie wystarczająca

Wojtasss - wystarczy bielizna termoaktywna + skarpetki termoaktywne i po kłopocie ;)
Moja żona ma wiecznie lodowate stopy a jest mega zadowolona ze skarpetek termoaktywnych - bodajże Elana
"Krytyk i eunuch z jednej są parafii
obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi" Tadeusz Boy-Żeleński

steq

Re: Narciarstwo/snowboard

Post autor: steq » 20 lis 2013, o 20:57

Jeśli chodzi o odzież termoaktywną - ja polecam - BRUBECK

steq

Re: Narciarstwo/snowboard

Post autor: steq » 20 lis 2013, o 21:12

wojtassss pisze:Właśnie mamy termo odzież i kasztety (skarpety) :D a jednak trzeba grzać :P

Dziękuję panowie za wszystko ;)
jak grzać to najlepiej od środka ;)

Awatar użytkownika
peja-1991
V-ce Prezes ds organizacyjnych
Posty: 4424
Rejestracja: 24 kwie 2013, o 14:39
Auto: Insignia
Kod silnika: D16SHT
Rok produkcji: 2019
Miasto: Warszawa
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 96 razy
Kontakt:

Re: Narciarstwo/snowboard

Post autor: peja-1991 » 20 lis 2013, o 21:14

to jest jeszcze jeden sposób - włożyć nogę w jednorazową torebkę foliową i dopiero do buta
"Krytyk i eunuch z jednej są parafii
obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi" Tadeusz Boy-Żeleński

steq

Re: Narciarstwo/snowboard

Post autor: steq » 20 lis 2013, o 21:15

peja-1991 pisze:to jest jeszcze jeden sposób - włożyć nogę w jednorazową torebkę foliową i dopiero do buta
tylko jeden duży minus - noga zamiast oddychać zacznie się pocić - co w końcu doprowadzi do oziębienia

Awatar użytkownika
peja-1991
V-ce Prezes ds organizacyjnych
Posty: 4424
Rejestracja: 24 kwie 2013, o 14:39
Auto: Insignia
Kod silnika: D16SHT
Rok produkcji: 2019
Miasto: Warszawa
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 96 razy
Kontakt:

Re: Narciarstwo/snowboard

Post autor: peja-1991 » 20 lis 2013, o 21:17

steq pisze:
peja-1991 pisze:to jest jeszcze jeden sposób - włożyć nogę w jednorazową torebkę foliową i dopiero do buta
tylko jeden duży minus - noga zamiast oddychać zacznie się pocić - co w końcu doprowadzi do oziębienia
to zależy jak komu się poci noga ;) mój brat praktykuje to kilka lat i jest zadowolony :D
"Krytyk i eunuch z jednej są parafii
obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi" Tadeusz Boy-Żeleński

Awatar użytkownika
Alex
Zapaleniec
Posty: 2570
Rejestracja: 19 cze 2013, o 20:14
Auto: Peugeot 508
Rok produkcji: 2017
Miasto: Iława
Otrzymał  piwo: 7 razy

Re: Narciarstwo/snowboard

Post autor: Alex » 20 lis 2013, o 21:37

Co do nart carvingowych to mam mieszane uczucia, bo trzeba umieć ich odpowiednio używać aby jazda, a szczególnie skręty nie były uciążliwe. Są to narty przeznaczone do typowego krawędziowania, a to już wymaga trochę wprawy. Nie mówię, że nie da się na nich jeździć całą powierzchnią, ale wtedy wolniej zjeżdża się w dół ;)
Zwycięzca konkursu na zdjęcie miesiąca CZERWIEC 2014

Luk
Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 21 paź 2013, o 19:07
Auto: opel
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto:
Otrzymał  piwo: 6 razy

Re: Narciarstwo/snowboard

Post autor: Luk » 21 lis 2013, o 09:29

Wojtku, najlepiej pojedź z Darią do sklepu i niech przymierza buty. Powinna przynajmniej dłużysz czas myślę że 1h wystarczy pochodzić po sklepie w tych butach. Myślę że flex 50-70 będzie odpowiedni, jak będą ze miękkie to za chwilę będzie chciała zmienić. Szukaj butów które mają klamry z mikro i makro regulacją - najlepiej wszystkie, by były z aluminium, nie plastik bo jak się wywróci to może złamać a wtedy but do wyrzucenia. Nie kieruj się marką tylko tym co pisałem powyżej. Jak pojeździ i będzie się czuła lepiej to kupi sobie już jakieś wypasione. Oczywiście buty niech przymierza w skarpecie narciarskiej a nie w rajtuzach :D. Jeżeli chodzi o bieliznę to polecam, ODLO z serii x-warm, która jest bielizną do nawet - 30 st.C. Moja żona jest niezłym zmarzluchem i w zeszłym roku w Białce przy -15 śmigała i było jej ciepło, a przez cały sezonom nigdy nie usłyszałem że jej zimno :). Nie zapomnij o dobrym kasku i goglach.

Luk
Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 21 paź 2013, o 19:07
Auto: opel
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto:
Otrzymał  piwo: 6 razy

Re: Narciarstwo/snowboard

Post autor: Luk » 21 lis 2013, o 09:51

ja bez kasku na stok nie wchodzę, tylu wariatów i osób nieumiejących jeździ że strach

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmowy różne...”