--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Akumulator Insignia B

ODPOWIEDZ
Nefliqus
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: 25 maja 2021, o 18:48
Auto: Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2018
Miasto: Jozefow
Otrzymał  piwo: 1 raz

Akumulator Insignia B

Post autor: Nefliqus » 29 sty 2022, o 22:33

Ok, mam pierwszy problem z moją Insignia B 2018. Rozładował mi się akumulator. Nie wiem dlaczego. Wieczorem zaparkowałem w garażu, rano auto było już "martwe". Pewnie zostawiłem coś włączone ale nie wiem co. Auto ma 4 lat a więc jak na akumulator to wiek dojrzały ale powinien pojeździć jeszcze z dwa lata. Akumulator jest raczej firmowy choć nigdy nie wiadomo (kupiłem używane auto). Ostatnio pracowałem z domu i auto jeździło na krótkie trasy, mniej niż 10km, wiec akumulator nie miał lekko ale nie zauważyłem żadnych negatywnych symptomów lub wiadomości. W każdym razie auto nie odpala. I tutaj mam problem bo muszę doładować akumulator. Miałem automatyczny prostownik 6A więc podłączyłem go do tych klem koło bezpieczników i tu nastąpiła niespodzianka. Akumulator ładuje się tak z 5-10 minut i następnie ładowanie się wyłącza - ładowanie z 6A na wskaźniku spada do 0A. Po rozłączeniu i podłączaniu znowu pojawia się 6A przez jakiś czas. Pomyślałem sobie że to pewnie jakieś zabezpieczanie przeciążenia więc pojechałem do sklepu i kupiłem dobrą ładowarkę z mikroprocesorem tez 6A. Podłączyłem i jest to samo tylko zamiast spadku z 6A do 0A pojawia się napis Error (wow pewnie po to jest ten mikroprocesor - zmarnowana kasa!). Teraz mam kilka opcji:
-wypiąć klemy i ładować niepodłączony akumulator (klema plus przy akumulatorze ma na sobie jakąś dodatkową elektronikę więc nie wiem czy chce to ruszać)
-kupić prostownik z wsparciem startu ( to jakiś 400 PLN ale miałbym problem z akumulatorami załatwiony raz na zawsze). Trochę strach podłączać takie ustrojstwo do auta które ma tyle elektroniki.
-próbować odpalić Insignia z kabla podłączonego do innego auta (taki mam plan, juto muszę jechać w trasę a nowego prostownika już nie zdążę kupić bo jutro jest niedziela a PIS pozamykał nam centra handlowe). Akumulator doładuje się pewnie w trasie.
-zadzwonić na assistance żeby przyjechali i podłączyli wsparcie rozruchu (taki lepszy prostownik z baterią). Szkoda mi tej opcji jak nie ma potrzeby zamawiać lawety.

Boję się że akumulator będzie do wymiany ale to nie jest tak istotne jak odpalenie jutro auta *mam zaplanowany przejazd do innego miasta), zresztą żeby wymienić akumulator i tak muszę odpalić auto żeby pojechać nim do serwisu (za dużo elektroniki jest w tym aucie żeby robić to samemu).

Awatar użytkownika
mazmarcin
Klubowicz
Posty: 8987
Rejestracja: 25 mar 2017, o 17:35
Auto: Insignia ST
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2018
Miasto: Wodzisław Śląski
Postawił piwo: 17 razy
Otrzymał  piwo: 115 razy

Re: Akumulator Insignia B

Post autor: mazmarcin » 29 sty 2022, o 22:39

Ja ładowałem jak Ty i mi się normalnie doładowało. Start z kabli też raczej normalny powinien być. Na próbę odłącz jedną klemę od auta.

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 122 razy

Re: Akumulator Insignia B

Post autor: Rooff_ » 29 sty 2022, o 22:43

Jakby Cię to miało poratować, to jutro jest niedziela 'oficjalnie handlowa' ;)

A co do samego aku to może być tak, że obwód samochodu daje jakiś niepoprawny sygnał ładowarce i ta się odłącza. Może to być związane z tym rozładowaniem aku. Myślę, że odpięcie i podładowanie na zewnątrz auta byłoby wskazane. Przy czym niech ktoś inny potwierdzi, czy to nie spowoduje jakiś problemów z BCM czy czymś (związane z odłączeniem aku - w niektórych autach nie można sobie ot tak po prostu odpiąć aku, bo później jest konieczne grzebanie w aplikacji). Nie wiem jak jest w IB...
Pozdrawiam, Michał
*Nie jestem mechanikiem samochodowym! ;)

Awatar użytkownika
mazmarcin
Klubowicz
Posty: 8987
Rejestracja: 25 mar 2017, o 17:35
Auto: Insignia ST
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2018
Miasto: Wodzisław Śląski
Postawił piwo: 17 razy
Otrzymał  piwo: 115 razy

Re: Akumulator Insignia B

Post autor: mazmarcin » 29 sty 2022, o 22:45

W IB nic się nie dzieje. Spokojnie może odpiąć.
Tylko szyby i zegarek. Nie wiem jak późniejsze od MY 2019.

Radek84
Użytkownik
Posty: 359
Rejestracja: 17 lut 2020, o 18:35
Auto: Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto: Piotrków Trybunalski
Postawił piwo: 11 razy
Otrzymał  piwo: 14 razy

Re: Akumulator Insignia B

Post autor: Radek84 » 29 sty 2022, o 22:51

Miałem kiedyś taki przypadek w poprzednim aucie. U mnie akumulator okazał się być martwy. Gość mi tłumaczył co tam niby mu się stało, ale ja już myślami byłem przy cenie nowego.

Nefliqus
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: 25 maja 2021, o 18:48
Auto: Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2018
Miasto: Jozefow
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Akumulator Insignia B

Post autor: Nefliqus » 30 sty 2022, o 00:34

kurcze przy podłączeniu kabli rozruchowych zgodnie z instrukcją auto nie chce się odpalić - pokazuje się informacja że jest otwarta maska i uruchomienie slinika nie jest możliwe? co jest? czy to dalej problem z aku czy jakies dodatkowe zabezpieczenie? Jak to obejść?

Awatar użytkownika
dokia
Klubowicz
Posty: 8493
Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
Auto: Insignia 2.0t 260KM
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: z Mazur :)
Postawił piwo: 198 razy
Otrzymał  piwo: 102 razy
Kontakt:

Re: Akumulator Insignia B

Post autor: dokia » 30 sty 2022, o 08:44

W tych nowych autach może tak być. Niedawno dowiedziałam się, że nowych samochodów lepiej nigdy innym samochodem nie odpalać, bo skoki napięcia potrafią być nawet do 120V 😲 i można dużo uszkodzić. Chociaż wcześniej w poprzednich autach w instrukcji dopuszczano taką możliwość. Fakt, tu też jest. A odczekałeś te 5minut z pracującym silnikiem drugiego pojazdu? No i czy nie była to benzyna? "Użytkownicy samochodów z silnikiem Diesla przy uruchamianiu za pomocą kabli powinni korzystać z pomocy aut także z jednostką dieslowską. A to dlatego, że prąd rozruchowy silników benzynowych jest o wiele niższy niż diesla - odpalenie od takiego samochodu w większości przypadków może okazać się nieskuteczne."

A daj kable dołem i zamknij maskę 🙃 w końcu może po to nie dali tej osłony silnika.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Radio 357 :)

Awatar użytkownika
mazmarcin
Klubowicz
Posty: 8987
Rejestracja: 25 mar 2017, o 17:35
Auto: Insignia ST
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2018
Miasto: Wodzisław Śląski
Postawił piwo: 17 razy
Otrzymał  piwo: 115 razy

Re: Akumulator Insignia B

Post autor: mazmarcin » 30 sty 2022, o 10:29

Otwarta maska pokazuje zawsze jak taka jest i to nie przeszkadza w rozruchu samochodu. Musi być dość prądu żeby go odpalić. Wiem bo sam sobie aku przy zabawach wylądowałem.

Marek0
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 17 maja 2020, o 12:50
Auto: Insignia GS 2019
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: Opole
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Akumulator Insignia B

Post autor: Marek0 » 30 sty 2022, o 12:38

Z tego co koledzy pisali aku wyciągasz wymienisz i nic nie trzeba robić ☝️. Również 4 lata to często koniec aku, wniosek z obserwacji forum. Skończyły się czasy jak to było w starych autach, gdy aku trzymało w przedziale 6-9 lat. Mam 3lata benzynę tylko krótkie odcinki miasto i ok aku.

Nefliqus
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: 25 maja 2021, o 18:48
Auto: Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2018
Miasto: Jozefow
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Akumulator Insignia B

Post autor: Nefliqus » 30 sty 2022, o 16:47

Update:
-czujnik maski nie ma znaczenia, pokazuje się ale nie blokuje startu. Po prostu silnik nie odpala bo aku ma za mało mocy.
-nie odpaliłem po kablu: albo kable były za słabe albo pomocniczy aku był za słaby
-podłączenie drugiego aku ma swoją zaletę taką ze akumulator trochę się doładował i teraz można go normalnie ładować (nie ma skoków w A)
-problem z tym nie mogę wyłączyć świateł w aucie (kluczyk przestał działać, światła palą się cały czas) i mam wrażenie że to ładowanie Aku nic nie daje (co sie naładuje to się zaraz zużyje)
-kupiłem prostownik z busterem ale chyba za słaby na Insignia z silnikiem Dizla bo nie dał rady rozkręcić auta
-w trasę nie pojechałem
-ogólnie z tym aku w Insignia to jest duży problem (większy niż w starych autach) - radzę wymienić aku wcześniej, co 4 lata żeby nie mieć problemów jak całkowicie padnie!
-jestem pewny że mam akumulator do wymiany. Jutro albo odpalę auto i pojadę go wymienić do serwisu albo po prostu wyjmę aku i pojadę po nowy drugim autem (w aucie i tak wszystko już się zresetowało do ustawień fabrycznych).

Mam pytanie: jaki jest typ tego standardowego akumulatora? Na prostowniku mam do wyboru standard lub AGM/Gel. Co lepiej wybrać?

Awatar użytkownika
Pro
Klubowicz
Posty: 584
Rejestracja: 9 paź 2020, o 19:46
Auto: Insignia B ST
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2018
Miasto: Wrocław
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 31 razy

Re: Akumulator Insignia B

Post autor: Pro » 30 sty 2022, o 17:09

Bierz AGM, bo taki zapewne masz zamontowany.
Jaki masz przebieg i czy używasz start&stop?

Awatar użytkownika
mazmarcin
Klubowicz
Posty: 8987
Rejestracja: 25 mar 2017, o 17:35
Auto: Insignia ST
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2018
Miasto: Wodzisław Śląski
Postawił piwo: 17 razy
Otrzymał  piwo: 115 razy

Re: Akumulator Insignia B

Post autor: mazmarcin » 30 sty 2022, o 17:48

Ale co Ty z tymi światłami. Wyłącz zapłon i zamknij auto. Wszystko pogaśnie. Aku oczywiście agm .

Nefliqus
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: 25 maja 2021, o 18:48
Auto: Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2018
Miasto: Jozefow
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Akumulator Insignia B

Post autor: Nefliqus » 30 sty 2022, o 17:58

Pro pisze:
30 sty 2022, o 17:09
Bierz AGM, bo taki zapewne masz zamontowany.
Jaki masz przebieg i czy używasz start&stop?
przebieg mam 180000km i używam start&stop (staram się wyłączać jak mi się przypomni ale raczej tego nie robiłem). Ogólnie aku miał prawo odmówić posłuszeństwa. Co mnie zdziwiło to brak symptomów. Jednego dnia wszystko wydaje się być OK a drugiego auto jest martwe. Wydaje mi się że to jest tak że jak akumulator wyładuje się do jakiegoś poziomu (tak około 30-40%) to przez całą tą elektronikę w aucie inicjują się funkcje które dobijają akumulator do zera. Np. jak akumulator był trochę podładowany (30%) to nie mogłem wyłączyć świateł i takie tam. Sprawność aku była niska i nie dało się go naładować do 100%. Dałem sobie spokój z ładowaniem. Rozłączyłem wszystko i jutro wsadzę nowy akumulator. Niepotrzebnie wydałem forsę na nowe prostowniki (sprzedam przez Internet, może coś odzyskam). I to jest moja rada. Jak aku w Insignia padnie tak że auto jest martwe nie ma sensu go ładować/ratować. Jedyna sensowna opcja to wymian aku na nowy. Gdybym dzisiaj rano zamiast prostownika kupił nowy aku to rozwiązał bym problem w kilka godzin. I tak trzeba było zrobić.

Pytanie: Jaki kupić aku do Insignia B 2018 ST CDTI 2.0 170 KM?

Awatar użytkownika
dokia
Klubowicz
Posty: 8493
Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
Auto: Insignia 2.0t 260KM
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: z Mazur :)
Postawił piwo: 198 razy
Otrzymał  piwo: 102 razy
Kontakt:

Re: Akumulator Insignia B

Post autor: dokia » 30 sty 2022, o 18:02

Jak zaniesiesz swój to Ci dobiorą taki jak trzeba. Po rozkodowaniu Vin powinieneś mieć rodzaj.
Radio 357 :)

Awatar użytkownika
Pro
Klubowicz
Posty: 584
Rejestracja: 9 paź 2020, o 19:46
Auto: Insignia B ST
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2018
Miasto: Wrocław
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 31 razy

Re: Akumulator Insignia B

Post autor: Pro » 30 sty 2022, o 18:03

Jaki prostownik kupiłeś?

Nefliqus
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: 25 maja 2021, o 18:48
Auto: Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2018
Miasto: Jozefow
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Akumulator Insignia B

Post autor: Nefliqus » 30 sty 2022, o 18:05

mazmarcin pisze:
30 sty 2022, o 17:48
Ale co Ty z tymi światłami. Wyłącz zapłon i zamknij auto. Wszystko pogaśnie. Aku oczywiście agm .
Przy słabym aku nie zamkniesz auta elektrycznie (da się tylko zwykłym kluczykiem) a światła bedą się świecić aż wyładuje się akumulator do zera.

PS mam nadzieję że nie będę musiał jakoś synchronizować kluczyków z autem przez ten akumulator!

Dodano po 2 minutach 4 sekundach:
Pro pisze:
30 sty 2022, o 18:03
Jaki prostownik kupiłeś?
nie chce się denerwować odpowiadając na to pytanie :x

Awatar użytkownika
Pro
Klubowicz
Posty: 584
Rejestracja: 9 paź 2020, o 19:46
Auto: Insignia B ST
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2018
Miasto: Wrocław
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 31 razy

Re: Akumulator Insignia B

Post autor: Pro » 30 sty 2022, o 18:09

Pytam o prostownik, bo może ma opcje odratowania aku. Te lepsze, mikroprocesorowe mają różne funkcje jak odsiarczania itp. Może jednak nie wszystko stracone, kwestia ustawień prostownika.

Awatar użytkownika
mazmarcin
Klubowicz
Posty: 8987
Rejestracja: 25 mar 2017, o 17:35
Auto: Insignia ST
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2018
Miasto: Wodzisław Śląski
Postawił piwo: 17 razy
Otrzymał  piwo: 115 razy

Re: Akumulator Insignia B

Post autor: mazmarcin » 30 sty 2022, o 18:16

Dziwne to, ja tez swój rozładowałem ale nie do końca, tylko że pokazało że rozruch auta niemożliwy czy coś. Po doładowaniu dxziała normalnie. Tylko ja wiem że sam go sobie załatwiłem .
Z kluczykami nic nie będzie. Będą działać. A nowego aku nie trzeba do auta programować bo nie ma dla IB tej funkcji w GDS2.
A propo świateł to można wyłączyć automat.

Nefliqus
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: 25 maja 2021, o 18:48
Auto: Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2018
Miasto: Jozefow
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Akumulator Insignia B

Post autor: Nefliqus » 30 sty 2022, o 18:29

Pro pisze:
30 sty 2022, o 18:09
Pytam o prostownik, bo może ma opcje odratowania aku. Te lepsze, mikroprocesorowe mają różne funkcje jak odsiarczania itp. Może jednak nie wszystko stracone, kwestia ustawień prostownika.
wydaje mi się że to tylko marketing. Jak Ci akumulator padnie to nic nie poradzisz - musisz kupić nowy,

Dodano po 1 minucie 13 sekundach:
mazmarcin pisze:
30 sty 2022, o 18:16
Dziwne to, ja tez swój rozładowałem ale nie do końca, tylko że pokazało że rozruch auta niemożliwy czy coś. Po doładowaniu dxziała normalnie. Tylko ja wiem że sam go sobie załatwiłem .
Z kluczykami nic nie będzie. Będą działać. A nowego aku nie trzeba do auta programować bo nie ma dla IB tej funkcji w GDS2.
A propo świateł to można wyłączyć automat.
automat da się porzecież przełączyć co najwyżej na postojowe. Ja w każdym razie nie zauważyłem opcji off.

Awatar użytkownika
Pro
Klubowicz
Posty: 584
Rejestracja: 9 paź 2020, o 19:46
Auto: Insignia B ST
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2018
Miasto: Wrocław
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 31 razy

Re: Akumulator Insignia B

Post autor: Pro » 30 sty 2022, o 19:17

Nie uważam żeby był to chwyt marketingowy, wiele aku jest do uratowania. Trzeba tylko mieć odpowiedni sprzęt i wiedzieć jak
BTW, sprawdzałeś napięcie akumulatora?

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”