--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
----------------------------carVertical historia pojazdu - rabat 20% dla ICP - LINK
--------------------
----------------
Zobacz nasz portal klubowy ---------------
Polub naszą stronę na Facebooku ---------------
Dołącz do naszej Grupy na Facebooku
--------------------
----------------------------carVertical historia pojazdu - rabat 20% dla ICP - LINK
--------------------
----------------
Zobacz nasz portal klubowy ---------------
Polub naszą stronę na Facebooku ---------------
Dołącz do naszej Grupy na FacebookuSzarpanie podczas przyspieszania A16LET 1.6T
-
WojciechS
Szarpanie podczas przyspieszania A16LET 1.6T
Witam,
Tak jak w temacie, podczas przyspieszania w okolicach obrotow od 1500 do 2500 obr/min czuc szarpanie samochodem. Dzieje sie tak najczesciej na zimnym silniku, wtedy jest to bardziej odczuwalne niz na cieplym. Na wolnych obrotach czasami takze zatrzesie silnikiem. Silnik i turbina byly sprawdzane w salonie Opla i nie ma zadnego bledu a wszystkie parametry silnika sa w normie. Moje pierwsze podejrzenie padlo na turbine. I tutaj pytanie i prosba do uzytkownikow z silnikiem 1.6 Turbo. Czy ten pneumatyczny silownik (nie wiem ja sie to nazywa) ktory steruje zmienna geometria lopatek na kierwonicy turbiny powinien sie takze ruszac podczas postoju? W salonie twierdza, ze on rusza sie tylko pod obciazeniem (czyli jak auto jest w ruchu). Czy ktorys z uzytkownikow tego silnika moglby to dla mnie sprawdzic ? Prosze o pomoc.
Dziekuje i Pozdrawiam
Tak jak w temacie, podczas przyspieszania w okolicach obrotow od 1500 do 2500 obr/min czuc szarpanie samochodem. Dzieje sie tak najczesciej na zimnym silniku, wtedy jest to bardziej odczuwalne niz na cieplym. Na wolnych obrotach czasami takze zatrzesie silnikiem. Silnik i turbina byly sprawdzane w salonie Opla i nie ma zadnego bledu a wszystkie parametry silnika sa w normie. Moje pierwsze podejrzenie padlo na turbine. I tutaj pytanie i prosba do uzytkownikow z silnikiem 1.6 Turbo. Czy ten pneumatyczny silownik (nie wiem ja sie to nazywa) ktory steruje zmienna geometria lopatek na kierwonicy turbiny powinien sie takze ruszac podczas postoju? W salonie twierdza, ze on rusza sie tylko pod obciazeniem (czyli jak auto jest w ruchu). Czy ktorys z uzytkownikow tego silnika moglby to dla mnie sprawdzic ? Prosze o pomoc.
Dziekuje i Pozdrawiam
- peja-1991
- V-ce Prezes ds organizacyjnych
- Posty: 4450
- Rejestracja: 24 kwie 2013, o 14:39
- Auto: Insignia
- Kod silnika: D16SHT
- Rok produkcji: 2019
- Miasto: Warszawa
- Postawił piwo: 3 razy
- Otrzymał piwo: 98 razy
- Kontakt:
Re: Szarpanie podczas przyspieszania 1.6 Turbo
ja przyznam szczerze nie zaobserwowałem u siebie szarpania..
Sprawdzę to dla Ciebie w weekend ok ?
pozdrawiam
Sprawdzę to dla Ciebie w weekend ok ?
pozdrawiam
"Krytyk i eunuch z jednej są parafii
obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi" Tadeusz Boy-Żeleński
obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi" Tadeusz Boy-Żeleński
-
sonnenberg
Re: Szarpanie podczas przyspieszania 1.6 Turbo
u mnie w 2.0T problem występował - w ASO stwierdzili, że to problem "czujnika położenia wału" coś tam się niby zapisało w kompie ale nie potrafili do końca tego zdiagnozować.
U mnie ten problem zawsze ustępował jak zgasiłem i odpaliłem jeszcze raz.
U mnie ten problem zawsze ustępował jak zgasiłem i odpaliłem jeszcze raz.
-
WojciechS
Re: Szarpanie podczas przyspieszania 1.6 Turbo
Dzieki za odpowiedzi
Udalo Ci sie wyeliminowac ten problem czy dalej tak jezdzisz?
Dzisiaj udalo mi sie zaobserwowac ze najgorzej jest na 3 biegu od 2000 do 3000 obr/min. Pozniej problem nie wystepuje. Po nagrzaniu sie silnika dzisiaj bylo wszystko ok, ale na wolnych obrotach co ok. 5 sekund silnik sie zatrzasl. Czy moze byc to wina poduszki silnika? a moze swiece, cewka zaplonowa? albo nieszelnosc w ukladzie dolotowym?
Pozdrawiam
-- 13 maja 2013, o 18:04 --
Cos mi sie jeszsce przypomnialo, jak otwieram auto z pilota silniczek na przepustnicy piszczy. Wiem ze wtedy sie przepustnica ustawia w pozycje max i min, ale czemu piszczy? moze to oznaczac jej niesprawnosc? Kolego peja-1991 czy moglbys tez to dla mnie sprawdzic?
Pozdrawiam
Udalo Ci sie wyeliminowac ten problem czy dalej tak jezdzisz?
Dzisiaj udalo mi sie zaobserwowac ze najgorzej jest na 3 biegu od 2000 do 3000 obr/min. Pozniej problem nie wystepuje. Po nagrzaniu sie silnika dzisiaj bylo wszystko ok, ale na wolnych obrotach co ok. 5 sekund silnik sie zatrzasl. Czy moze byc to wina poduszki silnika? a moze swiece, cewka zaplonowa? albo nieszelnosc w ukladzie dolotowym?
Pozdrawiam
-- 13 maja 2013, o 18:04 --
Cos mi sie jeszsce przypomnialo, jak otwieram auto z pilota silniczek na przepustnicy piszczy. Wiem ze wtedy sie przepustnica ustawia w pozycje max i min, ale czemu piszczy? moze to oznaczac jej niesprawnosc? Kolego peja-1991 czy moglbys tez to dla mnie sprawdzic?
Pozdrawiam
- peja-1991
- V-ce Prezes ds organizacyjnych
- Posty: 4450
- Rejestracja: 24 kwie 2013, o 14:39
- Auto: Insignia
- Kod silnika: D16SHT
- Rok produkcji: 2019
- Miasto: Warszawa
- Postawił piwo: 3 razy
- Otrzymał piwo: 98 razy
- Kontakt:
Re: Szarpanie podczas przyspieszania 1.6 Turbo
przepustnica daje odgłosy sama z siebie - pytałem o to w serwisie i powiedzieli, że tak powinno być.
"Krytyk i eunuch z jednej są parafii
obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi" Tadeusz Boy-Żeleński
obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi" Tadeusz Boy-Żeleński
-
kris
Re: Szarpanie podczas przyspieszania 1.6 Turbo
- Luki
- Użytkownik
- Posty: 606
- Rejestracja: 26 cze 2014, o 20:15
- Auto: Insignia 1.6 Turbo
- Kod silnika: A16LET
- Rok produkcji: 2012
- Miasto:
- Otrzymał piwo: 3 razy
Re: Szarpanie podczas przyspieszania 1.6 Turbo
Kris mógłbyś opisać to konkretniej ? Bo u mnie też szarpie i szukam konkretnej przyczyny 
-
kris
Re: Szarpanie podczas przyspieszania 1.6 Turbo
szarpanie silnikiem na wolnych obrotach a dodam jeszcze ze cewka padla przez wadliwa swiece na 1 garku po wymianie kpl swiec i cewki motor chodzi jak malina jak by jakie pytanko to chetnie udziele info tel 884609861
-- 13 lut 2015, o 20:08 --
a dodam jeszcze ze ten motor od stronyny technicznej tzn a16let jest konstrukcja bezawaryjna wiem co mowie wystarczy jak popytasz chocby w serwisach opla praktycznie przy nich nic nie robia pod warunkiem ze o niego dbasz tak jak pisza w instrukcji ,i jeszcze jedno pierwsze co ludzie robia to lataja za sterownikami sw i tp zamiast zagladnoc do swiec i cewek
-- 13 lut 2015, o 20:08 --
a dodam jeszcze ze ten motor od stronyny technicznej tzn a16let jest konstrukcja bezawaryjna wiem co mowie wystarczy jak popytasz chocby w serwisach opla praktycznie przy nich nic nie robia pod warunkiem ze o niego dbasz tak jak pisza w instrukcji ,i jeszcze jedno pierwsze co ludzie robia to lataja za sterownikami sw i tp zamiast zagladnoc do swiec i cewek
- Luki
- Użytkownik
- Posty: 606
- Rejestracja: 26 cze 2014, o 20:15
- Auto: Insignia 1.6 Turbo
- Kod silnika: A16LET
- Rok produkcji: 2012
- Miasto:
- Otrzymał piwo: 3 razy
Re: Szarpanie podczas przyspieszania 1.6 Turbo
Mam 30 tysięcy przebiegu, świece zmieniłem w pierwszej kolejności. Cewka to zabawka za 700 złotych minimum więc w ciemno szedł nie będę.
-
norbi333
- Ekspert
- Posty: 5130
- Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
- Auto: INNE
- Rok produkcji: 2020
- Miasto: Suwałki
- Otrzymał piwo: 39 razy
Re: Szarpanie podczas przyspieszania A16LET 1.6T
Jaki jest rozrząd i co ile się wymienia w silniku 1.6 Turbo?
- MiszaElk
- Użytkownik
- Posty: 158
- Rejestracja: 16 mar 2015, o 19:05
- Auto: ASTRA J COSMO AT
- Kod silnika: A16LET
- Rok produkcji: 2010
- Miasto: Ełk
- peja-1991
- V-ce Prezes ds organizacyjnych
- Posty: 4450
- Rejestracja: 24 kwie 2013, o 14:39
- Auto: Insignia
- Kod silnika: D16SHT
- Rok produkcji: 2019
- Miasto: Warszawa
- Postawił piwo: 3 razy
- Otrzymał piwo: 98 razy
- Kontakt:
Re: Szarpanie podczas przyspieszania A16LET 1.6T
według producenta co 150 tysięcy kilometrów lub 10 lat.
zarówno jeden jak i drugi parametr to górna granica.
zarówno jeden jak i drugi parametr to górna granica.
"Krytyk i eunuch z jednej są parafii
obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi" Tadeusz Boy-Żeleński
obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi" Tadeusz Boy-Żeleński
-
norbi333
- Ekspert
- Posty: 5130
- Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
- Auto: INNE
- Rok produkcji: 2020
- Miasto: Suwałki
- Otrzymał piwo: 39 razy
Re: Szarpanie podczas przyspieszania A16LET 1.6T
Dzisiaj sprawdziłem i w Astrze z tym silnikiem wywala mi dwa błędy:
P0236 i 237. Niby to problem z czujnikiem doładowania.Ale czy może mieć wpływ na te błędy zaworek sterowania turbiną?
P0236 i 237. Niby to problem z czujnikiem doładowania.Ale czy może mieć wpływ na te błędy zaworek sterowania turbiną?
- peja-1991
- V-ce Prezes ds organizacyjnych
- Posty: 4450
- Rejestracja: 24 kwie 2013, o 14:39
- Auto: Insignia
- Kod silnika: D16SHT
- Rok produkcji: 2019
- Miasto: Warszawa
- Postawił piwo: 3 razy
- Otrzymał piwo: 98 razy
- Kontakt:
Re: Szarpanie podczas przyspieszania A16LET 1.6T
Wydaje mi się, że może mieć wpływ. Jutro podpytam doradców w Aso
"Krytyk i eunuch z jednej są parafii
obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi" Tadeusz Boy-Żeleński
obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi" Tadeusz Boy-Żeleński
-
norbi333
- Ekspert
- Posty: 5130
- Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
- Auto: INNE
- Rok produkcji: 2020
- Miasto: Suwałki
- Otrzymał piwo: 39 razy
Re: Szarpanie podczas przyspieszania A16LET 1.6T
dzięki
-- 8 cze 2015, o 20:54 --
Tak za pamięci to przyjmujecie auta w rozliczeniu?
-- 8 cze 2015, o 20:54 --
Tak za pamięci to przyjmujecie auta w rozliczeniu?
- peja-1991
- V-ce Prezes ds organizacyjnych
- Posty: 4450
- Rejestracja: 24 kwie 2013, o 14:39
- Auto: Insignia
- Kod silnika: D16SHT
- Rok produkcji: 2019
- Miasto: Warszawa
- Postawił piwo: 3 razy
- Otrzymał piwo: 98 razy
- Kontakt:
Re: Szarpanie podczas przyspieszania A16LET 1.6T
Rozmawiałem z chłopakami i proponują najpierw podmienić zawór sterowania turbiną - powinno pomóc.
btw. - tak przyjmujemy
btw. - tak przyjmujemy
"Krytyk i eunuch z jednej są parafii
obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi" Tadeusz Boy-Żeleński
obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi" Tadeusz Boy-Żeleński
-
norbi333
- Ekspert
- Posty: 5130
- Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
- Auto: INNE
- Rok produkcji: 2020
- Miasto: Suwałki
- Otrzymał piwo: 39 razy
Re: Szarpanie podczas przyspieszania A16LET 1.6T
Dzięki. A nie wiesz może czy jest taki sam jak w vc opc ? Bo mam to bym podmienił
-- 10 cze 2015, o 06:48 --
Na szczęście sprawa błędów się wyjaśniła. Na włączonym zapłonie zdejmowałem wtyczkę od czujnika ciśnienia doładowania i dlatego zapisało błędy. Co ciekawe op com nie potrafił tego skasować . Dopiero vaux com skasował
-- 10 cze 2015, o 06:48 --
Na szczęście sprawa błędów się wyjaśniła. Na włączonym zapłonie zdejmowałem wtyczkę od czujnika ciśnienia doładowania i dlatego zapisało błędy. Co ciekawe op com nie potrafił tego skasować . Dopiero vaux com skasował
-
pawelus668
- Forumowicz
- Posty: 60
- Rejestracja: 29 mar 2016, o 22:08
- Auto: Insignia
- Kod silnika: A16LET
- Rok produkcji: 2012
- Miasto:
Re: Szarpanie podczas przyspieszania A16LET 1.6T
Jest możliwość podpinając pod kompa i zdiagnozować 100% wadliwą cewke?
-
pawel55
Re: Szarpanie podczas przyspieszania A16LET 1.6T
U mnie w zeszłym tyg. były te same objawy. Szarpanie po dodaniu gazu. podjechałem na serwis i odrazu po podłączeniu stwierdził że świeca żarowa. po wymianie jak ręką odjął. Wcześniejmiałem audi A4, objaw ten sam i na kompie wyszło że cewka, wymiana i po poroblemie. więc spokojnie, skoro to cewka to napewno na kompie wyjdzie.
- IBZI
- Moderator
- Posty: 4618
- Rejestracja: 7 lis 2015, o 20:12
- Auto: Insignia 2.0
- Kod silnika: A20DT
- Rok produkcji: 2013
- Miasto: Gliwice
- Postawił piwo: 8 razy
- Otrzymał piwo: 42 razy
Re: Szarpanie podczas przyspieszania A16LET 1.6T
Zauważ tylko, że w tym wątku mowa jest o silniku benzynowym, a w nim świec żarowych nie ma 

